Elif Topuz: "Ekmek Yemiyorum Deyip Yanılmayın!"

Denizliguncelsaglik.com köşe yazarı Diyetisyen Elif Topuz, ekmek yemiyorum deyip aslında kendini kandıranlara yönelik konuştu.

Elif Topuz: "Ekmek Yemiyorum Deyip Yanılmayın!"
23 Kasım 2020 - 08:51
Reklam
"Ekmek yemiyorum ama kilo alıyorum, su içsem de yarıyor mübarek." gibi bahanelerin ardına sığınarak kendimizi haklı çıkarma çabasına artık son verelim. Kalori hesabı matematik gibidir. Ne aldıysak torbamıza onu dolduruyoruz. Denizli Güncel Sağlık ekibimiz olarak bu bahaneleri araştırdık ve gerçek ve doğru bilgiyi uzmanından öğrendik.

Doğru haberin bu kez kaynağı köşe yazarımız Diyetisyen Elif Topuz oldu. Sorumuzu içtenlikle yanıtlayan Topuz, "Ekmek yemiyorum deyip yanılmayın! Peki ekmek yemeyip neler yiyoruz? Öncelikle vücudu ekmek yememeye alıştırdığınızda kaçırdığınız zaman kilo aldırma etkisi daha yuksek oluyor ve sizi ister istemez o gruptaki farklı besinlere ağırlık vermeye yönlendirebiliyor." dedi. 
"BESLENME ŞEKLİNİN SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMASI GEREKİR"
hangi-sebze-ve-meyve-hangi-mevsimde-yenir-filmora.gif

"Peki o zaman ekmek grubu diye tabir ettiğimiz bu besin türleri nedir?" sorumuzu da yanıtlayan Topuz, arkasına sığındığımız bütün bahaneleri yerle bir eden doğruları anlatarak bizleri de uyarmış oldu. İşte o açıklamalar: 
"Ekmek grubu çok geniş bir grup. Çorbalar, bulgur, pirinç, tüm hamur grubu, leblebi, galeta ve daha bir suru gıda karşımıza çıkıyor. Burada önemli olan ekmek grubundaki besinleri iyi bilmek, porsiyonlamayı iyi yapmak ve bu sürece uygun bir beslenme şekli oluşturup onun sürdürülebilir olmasını sağlamak.. Bunu da karnımız doymadan yapamayız maalesef.
Bu nedenle bir besini keserken alternatifleri neler ve bunları ne kadar tüketmeliyimin dengesi iyi sağlanmalı. Aşağıdaki örnek resimde olduğu gibi hiç ekmek yemeyen bir birey tek oğünde farkında olmadan 3 dilim ekmek kalorisi alabilir!"
hangi-sebze-ve-meyve-hangi-mevsimde-yenir-filmora.gif

YORUMLAR

  • 0 Yorum