Estetik Cerrahi Beden Sağlığını Olumlu Etkiliyor / Her Hafta Yeni Bir Sağlık

Denizli Güncel Sağlık programımın geçen haftaki konuğu Plastik Ve Rekonstruktif Cerrahi Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Özgen Kıvanç idi. Kendisine estetiğin insan sağlığı üzerine etkisini konuşalım dedim. Bu cümleden benim kastım, kendini estetik olarak iyi hisseden birinin ruh sağlığının bundan olumlu yönde etkileneceği şeklinde idi. Ancak Dr Özgen’in  bedensel olarak da iyi etkileneceği iddiasının arkasından ne gelecek doğrusu merak ettim. Ne kastettiğini programda öğrendik. Şöyle ki;

Hamilelik, aşırı kilo alma vb nedenlerle karın bölgesine kilo alan kişilerin ağırlık merkezi değişiyor. Buna bağlı olarak bel omurgası öne doğru kayıyor. Bel omurgasını yerinde tutmak isteyen sırt ve bel kasları kasılıyor ve yoruluyor. Buna bağlı olarak bel ve sırt ağırları başlıyor. Başlangıçta ağrı şeklinde ortaya çıkan rahatsızlık zamanında ve uygun şekilde ele alınmaz ise zamanla bel fıtığına kadar gidebiliyor. Bu kişilerde öne doğru sarkan karın kasları zamanla gevşiyor ve karın içi basınç düşüyor ve mide sarkıyor. Sarkan midede genişliyor ve doyma hissi geç oluşuyor, böylece hasta kilo almaya başlıyor.

Hastalardan cerrahi olarak 4-8 kilo kadar yağ alınması durumunda, tabiî ki beraberinde yapılacak uygun egzersizlerinde yardımı ile, vücudun ağırlık merkezi normal yerine dönüyor. Bel ve sırt ağrıları ortadan kalkıyor. Yağ alma işlemi sırasında yapılan  bir müdahale ile gevşemiş olan karın kasları geriliyor. Karın kasları gerilince, karın içi hacim küçülüyor ve mide toparlanıyor. Toparlanan midede doyma hissi erken oluşuyor. Dr Özgen’in yıllara dayanan tecrübesine göre bu hastalar yağ aldırma ameliyatını takip eden ilk 6 aylık süre içinde uygun diyet ile kilo vermeye devam ediyorlar.

Dahası kat kat olan cildin aralarında oluşan pişik, mantar hastalıkları da sonlanıyor.

Görüldüğü gibi estetik amaçlı olduğunu düşündüğümüz bir cerrahi girişim hastanın beden sağlığını doğrudan olumlu etkiliyor.

Sağlıklı günler dilerim.

‘Prof. Dr. Bülent TOPUZ – Her Hafta Yeni Bir Sağlık’

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.