Evcil Hayvanlara Mikroçip Uygulaması Başlıyor

Kedi ve köpeklerin hareketlerinin takibi ve hastalıkları ile daha etkin mücadele için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından protokol imzalandı. Protokole göre ‘’Kedi ve köpeklere derialtı mikroçip takılacak.’’ Uygulama köpeklerde bu yıl başlatılırken, evcil kedi ve gelinciklerde 2022'de başlayacak.

Evcil Hayvanlara Mikroçip Uygulaması Başlıyor
21 Şubat 2021 - 09:48
Reklam
Tarım ve Orman Bakanlığı öncülüğünde yürütülen çalışmayla  sahipli kedi ve köpeklerin kimliklendirilmesi uygulamasına geçilecek. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, konuya ilişkin olarak Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü ile Türk Veteriner Hekimleri Birliği arasında protokol imzalandı.

Edinilen bilgilere göre evcil hayvanlara deri altı mikroçip uygulaması zorunlu olacak. Çiplerin boyutu ise 1 santimetre uzunluğunda olup 1 milim eninde olacak. Çipler hayvanlara şırınganın içinden enjekte edilecek. Evcil hayvanlara çip takılmasıyla birlikte hayvanların kimlik bilgileri elektronik ortamda kayıt altında tutulacak. Sokağa bırakılan ya da kaybolan hayvanlara takılan çipler sayesinde kolay bir şekilde ulaşılabilecek. Ayrıca hayvan hastalıkları da kontrol altında olacak
hangi-sebze-ve-meyve-hangi-mevsimde-yenir-filmora.gif


Uygulama Köpekler İçin Bu Yıl Başlanacak
hangi-sebze-ve-meyve-hangi-mevsimde-yenir-filmora.gif

Çip uygulamasına önce evcil köpekler için bu yıl başlanacak. Sahipli kedi ve gelinciklerde ise 2022 yılından itibaren zorunlu kılınacak. Evcil hayvan sahipleri, evcil hayvanlarının yaptığı doğumdan en geç 3 ay sonra Tarım ve Orman Bakanlığının il veya ilçe müdürlüklerine başvurarak doğumu bildirecek. Yeni doğan yavrulara da mikroçip takılarak pasaport çıkartılacak.

Evcil hayvanların ölümü üzerine de durumun Tarım ve Orman Bakanlığı’nın il veya ilçe müdürlüklerine en geç 60 gün içerisinde bildirilmesi zorunlu olacak.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum