Gece Gündüz Sıcaklık Farklarına Dikkat / Prof. Dr. Bülent Topuz / 27.09.2018

0
477

İlimiz yavaş yavaş sonbahar mevsimine girdi. Bu mevsimin en büyük özelliği bir taraftan yazdan kalma sıcak günler devam ederken, diğer taraftan mevsimin dönmesine bağlı sıcaklık düşmeleri yaşıyoruz. Gündüzleri çok sıcak olurken, geceleri çok serin oluyor. Yani gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkı oldukça yüksek oluyor. Bunun sağlık açısından önemi nedir?

Gündüzleri sıcak olan havaya aldanıp hafif giysilerle çıkıyoruz. Akşamları günün dönmesi ile birlikte hava süratle soğuyor. Bir süre daha açık havada kalmamız gerektiği hallerde üşütüyoruz. Bu nedenle ertesi gün biraz daha sıkı giyinerek çıkıyoruz, ancak gün içinde ısınan hava nedeniyle bu defa terliyoruz ve terimiz üstümüzde kuruyor. Gerek üşütme gerekse terleme hastalık nedeni. Bu nedenle üst solunum yolu enfeksiyonlarını bu mevsimde sıkça görüyoruz. Bunların bazıları basit bir üşütme, boğaz ağrısı şeklinde geçiştirilirken, bazıları nezle burun akıntısı ve tıkanıklığı ile seyrediyor. Önemli bir kısmı da vücut kırgınlığını da yapan gribal enfeksiyon şeklinde seyrediyor.

Vatandaşlara tavsiyem gün içinde hafif giyinmeleri, ama yanlarına ceket veuya süeter gibi ince bir ikinci giysi almaları olacaktır.

Sağlıklı günler dilerim.

‘Prof. Dr. Bülent TOPUZ’

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.