Gurbetçi Doktor Türk Hekimliğini Konuştu

0
113

Türkiye ve Almanya’da Diş Hekimliği yaparak emekli olan Denizlili Doktor Hüseyin Ongun, Denizli Güncel Sağlık’a konuştu. Almanya’da çalıştığı dönemlerde yaşadığı vatan hasretini bağlamada bulan Dr. Ongun, hayat birikiminden doktorluk tecrübelerine sağlık teknolojisine ilerlemelerden, Türk Doktorlarının başarılarına kadar çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Denizli’de bulunan Lavazzaa isimli kafede ailesiyle baş başa vakit geçiren Dr. Ongun’a Denizli Güncel Sağlık Ailesi röportaj sürprizi yaptı.

İŞTE RÖPORTAJIN TAMAMI

Hüseyin Ongun Bey, öncelikle sizi tanıyalım. Kendinizi tanıtır mısınız?

Aslen Acıpayam ilçesinin Alaaddin Mahallesi’ndenim. İlkokulu Alaaddin’de, ortaokul ve lise dönemlerini Acıpayam’da, sonra da İzmir Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ni tamamladım. 1978 yılında mezun oldum ve 2 yıl sonra Almanya’ya gittim. Mesleki hayatımı orada sürdürdüm.

Müzikle uğraşıyorum; bağlama çalıyorum ve şu an ayrıca ud dersleri alıyorum. Belediye’nin Türk Halk Müziği Korosu’nda yer alıyorum. Erol Çiftçi’ye ait olan Müzik Akademisi’nde Türk
Sanat Müziği eğitimi ve ud dersleri alıyorum.

“SPORU ÇOK SEVİYORUM”

Spor benim hayatımın bir parçası. Çok seviyorum sporu. Sabahları genellikle yürürüm. Çoğunlukla da Bağbaşı taraflarında… Fitness da yapıyorum ve yüzmeye gidiyorum.

“TÜRK DOKTORLARI ALMANLARDAN DAHA İYİ”

Diş hekimi olarak yıllardır Türkiye ve Almanya’da hizmet verdiniz. Yabancı ülke ile Türkiye
arasındaki farkı nasıl değerlendirirsiniz?

Yurtdışında, Almanya’da çalıştım. Tabii Almanya’daki çalışma şartları Türkiye’ye göre daha disiplinli, daha güzel bir ortam hakim. Hastayla olan maddi diyaloglar yok. Masraflar direkt Almanya’daki sosyal sigortasından karşılanıyor. Her şeye rağmen mesleki açıdan ele aldığımızda Türkiye’deki hekimlikle Almanya’da hekimlik arasında fark yok. Hatta bizim doktorlarımız daha iyi diyebilirim.

“TÜRKİYE’DE SAĞLIK ÇOK GELİŞTİ”

Diş Hekimliğine başladığınızdan bugüne yaklaşık 40 yıl geçti. Teknoloji başta olmak üzere sağlıkta birçok değişiklikler ve yenilikler oldu. Siz, mesleki hayatınız açısından baktığınızda ne gibi bir değişiklik görüyorsunuz?

Teknoloji büyük faktör. Sağlık alanında büyük ilerlemeler mutlaka var. Mesela bizim okulumuzu bitirdiğimiz dönemlerde implantasyon dediğimiz olay Türkiye’de yapılmıyordu. Şimdi Türkiye’de çok sayıda implant tedavisi yapılıyor. Şimdi sağlık koşulları ve imkanlar daha elverişli. Mutlaka diş hekimleri alanında çok büyük ilerlemeler var. Onu kabul etmemiz lazım.

“VATAN ÖZLEMİ ÇEKTİM”

Almanya’da çalıştığınız dönemlerde Türkiye özlemi hissettiniz mi?

Mutlaka yurt özlemi, vatan özlemi bu hiçbir zaman bitmeyen bir duygu. Yurtdışında daha çok hissediyorsunuz. Yıllar geçtikten sonra emeklilik döneminde vatanımda geçirmeyi çok istedim.  O yüzden de buradayım. Mutlaka öyle bir özlem oluyor.

“SANATÇI DOKTORLAR VAR”

Toplumumuzun bazı kesiminde doktorların sosyal yönünün yeterli olmadığı düşüncenin hakim olduğu söyleniyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Tam aksini düşünüyorum, çünkü doktorlardan da çok büyük sanatçılar, bestekarlar var. Sadece kitaplar ve ameliyatlarla ilgilenmiyor doktorlar, sosyal yönleri de var.

“GENÇ DOKTOR ADAYLARI SOSYAL FAALİYETLERLE DE İLGİLENSİNLER”

Genç doktorlara bir öneriniz var mı?

Doktor adayları, dersler dışında sosyal alanlara çok ağırlık versinler; spor, müzik, kültür ve sanat gibi alanlarla ilgilenmek çok önemli. Aynı zamanda sosyal faaliyetlerin, öğrencinin zihnini açılmasında çok yardımcı olduğunu düşünüyorum.

 

“YILLARDIR MÜZİKLE UĞRAŞIYORUM”

İyi bir bağlama ustası olduğunuz çevreniz tarafından sıkça dile getiriliyor. Bağlama ve sanat
deneyiminiz nasıl başladı? Sizi sanatı yönlendiren neden nedir?

Bağlama çalma isteğim daha önce lise çağlarımda başladı. O zamanlar ders çalışmaktan vakit bulamıyordum. Ama emekli olduktan sonra daha fazla zaman ayırdım. Çok eskiden beri uğraştığım bir şey müzik. O konuda ben çok iddialı değilim. Usta olduğum söylenemez aslında. Biraz kulaktan dolma, alaylıyım. Ağırlıklı olarak bunlara ağırlık veriyorum. Bizim büyüklerimiz, abilerimiz vardı dönemimizde. Özentilik vardı. Küçüklükten gelen bir şeydi sanata olan ilgim.

“DENİZLİ GÜNCEL SAĞLIK AİLESİ’NE TEŞEKKÜRLER”

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Herkesin mutlu ve sağlıklı yaşam diliyorum. Uğraşınızın da gönlünüzce olmasını diliyorum.
Denizli Güncel Sağlık Ailesine de röportaj için teşekkür ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.