Reklam

Japonların Uzun Yaşam Sırrı Nedir?

Ntv’nin yaptığı habere göre: Son 20 yıldır dünya çapında yapılan araştırma ve çalışmalarda en uzun yaşam beklentisine sahip ülke olarak öne çıkan Japonya’da her şey sağlıklı yaşam üzerine kurulmuş durumda.

Reklam
Japonların Uzun Yaşam Sırrı Nedir?
28 Şubat 2021 - 19:57
Takvimler 1945 yılını gösterdiğinde 2. Dünya Savaşı yaşanıyordu. Japonya’nın Nagasaki ve Hiroşima şehirleri ABD tarafından atom bombasına maruz kaldıktan sonra ülke yeniden inşa edildi ve ülke olarak bilimde aşırı bir gelişme kaydedildi. Ortalama yaşam ömrü hesaplandığın da Japonlar son 20 yıldır dünyanın diğer toplumlarından 15 sene daha fazla yaşamaya başladı. Ortalama yaşam süresinin 83,7 olduğu ülkede, doğuştan itibaren sağlıklı ve pozitif yaşam aşılanıyor. İşte Japonların yaşam ortalamasının bu kadar uzun olmasının nedenleri.

Sağlık sektörüne büyük önem veren Japonlar her geçen gün sağlık sektörünü daha da geliştiriyor. Çeşitli hastalıklara karşı geliştirilen tedavi yöntemleri, gelişen teknoloji ve lojistik ağıyla insanların yaşam kalitesi ve refahlarıyla birlikte yaşam süreleri de artıyor. Japonya son 20 yıldır en yüksek yaşam beklentisine sahip ülkeler sıralamasında ilk üçte yer alırken, aynı zamanda en uzun sağlıklı yaşam süresine sahip ülkeler sıralamasında ise birinci sırada. 

Japonya'nın en büyük 3’ncü şehri olan Nagano en uzun yaşam beklentisine sahip şehir durumunda. Kadınların 86.8 erkeklerin ise 80.5 yıl yaşam ömrü olan Japonya’da Dünya Sağlık Örgütü'nün 2019'daki en son raporu, Japonya'nın ortalama yaşam beklentisini 83,7 yıl olarak belirledi. Dünya ortalaması ise 69,1’de olarak kayıtlara geçti. Guinness Dünya Rekorlarına göre Şubat 2020'de bir Japon erkeği, 112 yaş 344 günlük dünyanın en yaşlı erkeği oldu.

1945 yılının Ağustos ayında iki atom bombasına maruz kalan Japonya, uzun yıllar toparlanmak için büyük bir çaba sarfetti. Son 20 yılda ise bu durum iyice kendini göstermeye başlarken ülke uzun yaşam endeksinde ilk sıralardan aşağıya inmedi.

Bu durum elbette ki kendiliğinden gerçekleşmedi. Japonya'nın uzun yaşam sırrı diyet, egzersiz, kültürel faktörler ve genetik olarak açıklanabilir ancak durum sözle anlatılacak kadar basit değil. İşte Japonların daha uzun ve daha sağlıklı yaşamalarıyla ilgili 9 neden:

1 - Midenin Yüzde 80’i Dolana Kadar Yemek

2 -  Gelişmiş Sağlık Sistemi

3 - Her Şey Yemek Süresini Kısaltmak İçin Tasarlanıyor

4 - Sağlıklı Yiyecekler

5 - Çay İçme Geleneği

6 - Yürüyüşün Önemi

7 - Genetik Faktör

8 - Yaşlılara Sevgi Dolu Bakım

9 - Yaşama Sevinci

HABER KAYNAĞI: NTV

YORUMLAR

  • 0 Yorum