Karaciğer Yağlanması Nedir, Nasıl Oluşur?

Diyetisyen, Elif Topuz sitemize verdiği röportajda; her 4 kişiden birinde görülen ‘’karaciğer yağlanması’’ hakkında bilgiler verdi.

Karaciğer Yağlanması Nedir, Nasıl Oluşur?
14 Ocak 2021 - 09:00
Reklam
Diyetisyen Dr. Elif Topuz yaptığı açıklamada: Karaciğer yağlanmasının Türkiye’de ve dünyada en sık görülen hastalıklardan birisi olduğu belirtti.

Karaciğer yağlanması genellikle şişmanlık, kanda yağlanma ve şeker hastalığına bağlı geliştiğinin altını çizen Topuz: ‘’Karaciğer yağlanmasının, hücrelerde normalden fazla, hatta bazen aşırı derecede yağ toplanması nedeniyle meydana gelen tıbbi bir durumdur. Toplumdaki her 4-5 kişiden birinde karaciğer yağlanması görülmektedirNormal sağlıklı bir insanda karaciğer hücrelerinde az miktarda yağ bulunabilir ve bu herhangi bir hastalığa neden olmaz. Ancak karaciğerde yağlanma aşırı miktarda olduğunda, birtakım yapısal ve fonksiyonel değişikliklere yol açarBu nedenler dışında ilaç kullanımı, uzun süreli damar yolu ile beslenme, aşırı A vitamini kullanmak, gebelik, hızlı kilo kaybı, karaciğerde demir depolanması gibi hastalıklar da karaciğer yağlanmasının nedenlerini oluşturmaktadır. Bazı ilaçlar da karaciğer yağlanmasına neden olabilirolabilir'' ifadelerinde bulundu.
hangi-sebze-ve-meyve-hangi-mevsimde-yenir-filmora.gifSigaradan Ve Alkolden Uzak Durun
hangi-sebze-ve-meyve-hangi-mevsimde-yenir-filmora.gif


Aşırı besin tüketiminin, yanlış ve dengesiz beslenmenin, yağ ve karbonhidrat tüketimindeki artışın, rafine ürünlerinin ve doğal olmayan besinlerin fazla tüketiminin bununla beraber hareketsiz yaşam ile ortaya çıkan şişmanlık tablosu da en sık karşılaştığımız grubumuzdur diyen Topuz: ‘’Bunlar günümüzün en önemli sorunları olup karaciğer yağlanmasının da en sık nedenlerini oluşturmaktadır. Karaciğer yağlanması olan kişinin yapması gerekenler başlıca beslenme şeklinin değişikliği egzersizin artırılması, aşırı kiloya bağlı ise kilo vermek, sigaradan ve alkolden uzak durmak olmalıdır’’ uyarılarında bulundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum