Su, insan vücudunun dengede ve sağlıklı kalmasını sağlar, kilo kontrolünde olmazsa olmazlarımız arasındadıR, su içmek gelir. Su içmeden beslenme anlamında istediğimiz kadar çırpınalım istediğimiz sağlıklı hedef kilomuzu yakalayamayız, spor yaparken de suyun ekstra önemi vardır.

Su, zayıflamada bir katalizör görevi görür. Suyun vücuda birçok faydası vardır ancak biz suyun sporda ve kilo kontrolündeki faydaları üzerinde duracağız.

Vücudumuzdaki dokuların, hücrelerin, organların düzenli çalışması su sayesinde olur.

Fazla kilolarımızdan kurtulmak, ideal vücut ağırlığımıza ulaşmak için başta Sporu yaşam tarzımız haline dönüştürmeli, su tüketmeliyiz. Beslenme alışkınlıklarımızı ve yaşam tarzımızı değiştirmeliyiz.

Çünkü;

* Kilo kontrolü ve zayıflama sürecinde su içmek metabolizmamızı hızlandırır.
* Yemekten yarım saat önce içilen 1 veya 2 bardak su tokluk hissi yaratır ve böylece daha az yemek yiyerek erken doymamızı sağlar.
* Spor öncesinde, sırasında ve sonrasında içeceğimiz su; ter yoluyla kaybettiğimiz mineralleri yerine koymamızı ve yoğun egzersiz ile oluşan asidik ortamın alkali olmasını sağlar.
* Düşük sodyumlu doğal mineralli su özellikle mevsim geçişlerinde sık rastlanan ödemin vücuttan atılmasını sağlar.
* Bağırsak sağlığına iyi gelir ve kabızlığı önler. Su tüketimi asidik artıkların nötralize edilmesini sağlar.

* Cildimize iyi gelir, daha sağlıklı parlak bir cilde sahip oluruz ayrıca yaşlanmayı geciktirir.

Su içmek için doğru zaman yoktur. Suyu ne zaman içtiğimiz önemli değildir. Canımız su içmeyi istemeden, susamayı beklemeden su içmek önemlidir..

Fiziksel aktivitemiz ve kilo durumumuza bağlı olmakla birlikte ortalama sağlıklı bir kadının 10 bardak, erkeğin ise 14 bardak su içmesi önerilir. Tabi ki sıcak yaz dönemlerinde bu miktar arttırılmalıdır.

‘Nevin BEYDOĞAN – B-Fit Çamlık Kadınların, Spor ve Yaşam Merkezi’

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.