Kulak Probleminiz Var ise Kontrolü İhmal Etmeyin / Her Hafta Yeni Bir Sağlık

Kulak probleminiz var ise kontrolü ihmal etmeyin. Kulak hastalıkları işitme kaybı, baş dönmesi, çınlama, ağrı, dolgunluk hissi ve akıntı şeklinde ortaya çıkabilir.  Bu şikayetlere sebep olan kulak hastalıklarının çoğu hayatı tehdit etmeyen niteliktedir. Ancak bunların bazıları hayatı tehdit edebilir ve ihmal edilmemesi gerekir. hangilerinin hayatı tehdit eder nitelikte olduğunu bilmek bir uzmanlık işidir. Bu nedenle yukarıdaki şikayetleri olan hastaların bir KBB hekimine görünmeleri ve hastalıkları hakkında ayrıntılı bilgilenmeleri gerekir.

Özellikle akıntılı veya akıntısız kulak zarı problemleri ile seyreden hastalıklara dikkat çekmek isterim. Zar problemleri yıllarca hastanın hayatını tehdit etmeden seyredebileceği gibi, kemik eriten iltihap şeklinde de seyredebilir. Bu iltihaplar zamanla çevrede bulunan hayati organları tehdit ederler. Bunların başlıcaları yüz felci, kalıcı işitme kaybı, kalıcı baş dönmesi, beyin apsesi, menenjit, büyük damar tıkanıklıkları, enfeksiyon ve nihayet ölüm ile sonuçlanır. KBB hekimleri bu patolojiler kolayca tanır ve hastayı bilgilendirir. Bu hastalığın tek tedavi şekli ameliyattır. Ameliyatın geciktirilmesi kulağın fonksiyonlarında kayba neden olur iken, çok geciktirilmesi hayatı tehdit edebilir.

Burada dikkat çekmek istediğim asıl konu sessiz seyreden ve kemik eriten iltihaba dönüşme riski taşıyan kulak zarı problemleridir. Bu problemler ömür boyu sabit kalabileceği gibi, bir enfeksiyon veya su kaçması neticesinde hızla kemik eriten iltihaba dönüşebilirler. Bu tehditkar durumları hastalara açıkça anlattığımız ve tekrarlayan kontrollere gelmelerini söylediğimiz halde kontrole gelmeyi ihmal eden hastalarımız az değil. Hastalar ağrı,, akıntı, işitme kaybı, yüz felci ve başdönmesi ile geldiklerinde hastalık artık geri dönüşümsüz bir yola girmiş oluyor. Ameliyat ile hastalığı tedavi ediyoruz ancak kulak fonksiyonlarında kayıp kaçınılmaz oluyor.

Tekrar ve özetle belirtmem gerekirse kulak problemlerini ciddiye alalım, bir uzmana görünelim kontrol altında olmamız gerekip gerekmediğini güzelce öğrenelim

İyi ve sağlık günler dilerim.

‘Prof. Dr. Bülent TOPUZ – Her Hafta Yeni Bir Sağlık’

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.