Limondan 20 Kat Daha Fazla C Vitamini Var

Modern tıbbın önerdiği vitamin deposu Hünnap, Türkiye ve dünyada hızla yayılıyor. Pandemi döneminde de en çok aranan besinlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Limondan 20 Kat Daha Fazla C Vitamini Var
19 Kasım 2020 - 19:41

Çin kökenli olduğu iddia edilen Hünnap Meyvesi, içerdiği yüksek miktarda C Vitamini ile limondan 20 kat, elmadan da 100 kat daha fazla C Vitamini içeriyor. Türkiye'de birçok bölge iklimine elverişli olan Hünnap tarımı Denizli'de de yapılabiliyor. Denizliguncelsaglik.com köşe yazarı Diyetisyen Elif Topuz, hünnap meyvesi ile iligli açıklama yaptı. 

"Hünnap Tüketilmesi Gereken Meyvelerin Başında"

hangi-sebze-ve-meyve-hangi-mevsimde-yenir-filmora.gif

Kalorisi düşük bir meyve olan hünnap bunun aksine yüksek besin içeriğine sahip. Antioksidan ve c vitamini deposu iceriği ile kalp damar ve kansere karsı koruyucu meyvelerden biri. İcerdiği magnezyum kas ve kemik ağrılarına iyi gelir. İceriğinin %85'ini c vitamini olusturur. Ek takviyelerden önce basta hünnap olmak üzere meyve tüketmeye çalışalım. C vitamini özellikle kovid günlerinde hayatımızın önemli bir yerini kapladığı icin bağışıklık sistemini güçlendirmede tuketilmesi gereken meyvelerin başında gelebilir.

Hünnap Meyvesi Denizli Tarımına Uygun

Denizli'de ilk kez Çivril İlçesi'nde yetişen Hünnap mevyesi, daha sonra Pamukkale'de de yatiştirilmeye başlandı. Çal, Çivril, Bekilli, Acıpayam, Baklan, Honaz, Buldan, Sarayköy, Tavas başta olmak üzere birçok bölgede alternatif tarım arayan çiftçi için vazgeçilmez yatırım olabilecek nitelikte.

Soğuk algınlığından şeker hastalığı ve kansere kadar birçok hastalığa şifa olan Hünnap, kilo başına 10 ile 15 TL'den alıcı bulabiliyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum