Bir davranıştan sonuç alabilmek için o davranışı alışkanlık haline getirmek gerekiyor.

Aristoteles ‘”Mükemmele eylem ile değil alışkanlık ile gidilir’’ demiş, yani davranışlar arada sırada yapılırsa eylem olarak kalır ancak davranışlar düzenli yapılırsa alışkanlık haline gelir ve başarıyı getirir. Bu egzersiz ve beslenme için de geçerli bir kuraldır.

Amaç hedefe ulaşmak ise, form tutmak ise; egzersiz ve beslenme  alışkanlığını eylemden çıkarıp  davranış haline dönüştürmek gerekir. Bu arada Beslenme ve Egzersiz biribirinden ayrılmaz ikilidir

Vücut ağırlığının korunması için günlük beslenme ile alınan enerji ve harcanan enerji eşit olmalıdır. Harcanandan çok enerji alımı yani beslenmenin abartılması vücut ağırlığında artışa, harcanandan az enerji alımı ise vücut ağırlığı kaybına neden olmaktadır.

Enerji dengesinin sağlanması ve vücut ağırlığı yönetimini başarılı bir şekilde sürdürebilmek için günlük enerji gereksinimlerini bilmek, o doğrultuda yeterli ve dengeli beslenmek önemlidir. Ayrıca sağlıklı bir kiloya kavuşabilmek vücuttaki yağ su kas dengesini korumak için de egzersizi ihmal etmemek önemlidir.

Ayrıca şu çok önemliidir ki; her insanın metabolizması farklı çalışır.  Metabolizmanın çalışması kişinin cinsiyetine, yaşına, boyuna, kas yoğunluğuna, yağ yoğunluğuna, vücudundaki su miktarına, günlük hareket temposuna, günlük beslenme şekline, hatta ve hatta günlük stresine bağlıdır. Bu sebepledir ki herkesin beslenme ve egzersiz miktarı farklılık gösterir ve kişilerin aynı programdan aldıkları sonuçlar da metabolizma çalışma hızına bağlı olduğu için farklılıklar gösterir.

Kısacası bu kadar şeyin içinde en önemli kural ise davranışları alışkanlık haline getirmektir.

‘Nevin BEYDOĞAN – B-Fit Çamlık Kadınların, Spor ve Yaşam Merkezi’

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.