Kaslı vücut denilince çoğumuzun aklına spor reklamlarında, spor sitelerinde sosyal medyada gördüğümüz iri görüntülü kaslı kadınlar ve erkekler gelir, o görüntüleri bir kenara bırakalım, çünkü o görüntülerin reklam amaçlı olduğunu bilmeli ve kısa süreli basit çalışmalarla o görüntüdeki vücuda sahip olamayacağımız gerçeğini bilmemiz gerekiyor.

Bizim amacımız spor yaparken sağlığımızı korumak için spor yaptığımızdan dolayı iyi bir görünüme sahip olmak,  güçlü kas ve güçlü kemik yapısına sahip olmak olmalıdır.

Peki neden sağlığımız için kaslarımızı güçlendirmemiz gerekiyor, bunu açıklayalım;

Kas kütlemiz arttıkça kanımızda bulunan ve doktorların iyi kollestrol diye adlandırdıkları HDL seviyesi artacaktır kötü kollestrol diye adlandırdıkları LDL seviyesi düşecektir ayrıca güçlü kaslar kemik sağlığımızı koruyacak osteoporoz riskini azaltacaktır, erkekler için osteoporoz çok büyük bir risk olarak görünmese de kadınlar için  özellikle menapoz döneminden sonra risk teşkil etmektedir yaşlılarda ufak bir düşme sonucu oluşan kemik kırılmaları ölümlere bile sebep olabilmektedir

Kendi vücut ağırlığımızı kullanarak yaptığımız sporlarda kendi itme çekme kuvvetimiz ile kasımızı çalıştırmak kaslar ile birlikte kemiklere de yük bindirecektir, bu yük ile birlikte kemiklerimiz de güçlenecektir.

Sağlıklı bir şekilde yaşlanmayı istiyorsak önlem almak için geç kalmamalı kas ve kemik sağlığımızı spor yaparak korumamız gerekecektir

Son yıllarda yapılan araştırmalar kas kütlesinin artmasının daha uzun ve sağlıklı yaşamamızı sağladığını göstermektedir. Kas kütlesi kollestrolü düşürdüğü için bizi yüksek kan basıncından yani hipertansiyondan koruyacak daha fazla anabolik hormon salgılamamıza sebep olacak, bu hormon yaşlanma süreçlerini yavaşlatacaktır.

Kas hücreleri ayrıca metabolizma çalışma hızımızı etkilediğinden dolayı daha fazla yağ yakmamıza yardımcı olacaktır. Yani hala spor yapmak için sebep aramamalı bir an önce spora başlamalıyız.

‘Nevin BEYDOĞAN – B-Fit Çamlık Kadınların, Spor ve Yaşam Merkezi’

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.