Otizmli Çocuklarda Konuşma İçin Önemli İpuçları

Özel Eğitim Uzmanı Pınar Tıngır otizmli çocuklarda görülen konuşmaya olan isteksizlik karşısında çok önemli bilgiler verdi.

Otizmli Çocuklarda Konuşma İçin Önemli İpuçları
20 Şubat 2021 - 19:52
Reklam
‘’Otizm’li çocuklarda üç yaşından önce konuşmanın başlamaması, konuşma olsa bile şeklinin uygun olamaması seslenince bakmama, insanlara ilgi göstermeme, oyuncaklarla amacına yönelik oynamama,  sık sık etrafında dönme, anlamsızca sallanma, gereksiz yere el çırpma, taklide dayalı davranışların gelişmemesi, ve marka logo ve reklam kanallarına aşırı düşkünlük en sık gözlenen bulgulardır’’ diyen Tıngır: ‘’Bu davranışların olduğu her çocuk otizmli olmamakla birlikte dikkatli olunması gerektiğini ve bir uzman görüşünün alınmasının faydalı olacağının altını çizdi.

Otizmli Çocuklarla Konuşurken Önemli İpuçları
hangi-sebze-ve-meyve-hangi-mevsimde-yenir-filmora.gif


Otizmli çocuklarda sözel iletişim yeteneklerinde belirgin bir eksiklik olduğu için basit bir sohbeti sürdürmenin oldukça zor olabildiğini vurgulayan Özel Eğitim Uzmanı Tıngır: ‘’Çocuk genelde yanlız kalmayı ve iletişim kurmamayı seçer. Bir çok aile kolay yolu seçer ve konuşmalarına çocuğu dahil etmezler. Ama bu bir hatadır. Her zaman başarılı olamasalar bile her seferinde konuşma girişimlerinden faydalanmalıdırlar’’ diyerek otizmli çocuk sahibi olan aileleri uyardı.
hangi-sebze-ve-meyve-hangi-mevsimde-yenir-filmora.gif

Otizmli Çocuklarda Dil Gelişimine Katkıda Bulunmak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ebeveynlerin evde uygulayabilecekleri basit yöntem ve teknikleri öğrenmesi gerektiğini söyleyen Tıngır sözlerine şöyle devam etti: ‘’İletişim kurmak için motivasyon oluşturma, jest ve mimikler, göz teması, sohbet başlatma ve sürdürme, sıra alma kazandırılacak becerilerdendir.

Hedefimiz karşılıklı sohbet ve iletişim kurmaktan keyif almasını sağlamaktır. Diğer çocuklarla oyun oynamak gelişimine olumlu katkı sağlayacaktır. Çocuğun iletişim kurması için ihtiyaç oluşturulması oldukça önemlidir. Çocuk elini uzattığında yiyecek gelirse çocukta konuşma ihtiyacı oluşmaz. Çocuğun alıcı dilini desteklemek için anlama becerisini geliştirmekte oldukça önemlidir.
hangi-sebze-ve-meyve-hangi-mevsimde-yenir-filmora.gif


Kurulan cümleler kısa olmalı yavaş ve vurgulu şekilde söylenmelidir. Ayrıca aileler çocuğun ilgisine yönlenmelidir. Çünkü ortak ilgi kurulmadan iletişim gerçekleşmez. Çocuğun yaptıklarına odaklanarak ortak ilgi kurmanın bir yolu onun yaptıklarını taklit etmektir ve bunu ona farkettirmektir. Özellikle çocuklarını motive eden cesaretlendiren destekleyen ailelerin çocuklarında dil ve sosyal gelişim açısından oldukça büyük faklar gözlenmiştir. Onları anlamaya çalışın kabul edin ve zaman tanıyın’’ diyerek sözlerini noktaladı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum