Performans ve Sağlık İçin Düzenli Egzersiz Şart

0
1270

“Lokomotor Sisteme Saygı!”

Son zamanlarda çok duyduğum bir soru üzerine yazmak istedim;

Benim spor yapmaya hiç zamanım yok! Ben her gün gelemeyeceğim hafta sonu gelsem 6 saat beni çalıştırsanız olur mu?

Hocam hani haftada en az 3 gün 30 dakika diyorsunuz ya, şu 30 dakikaları toplam bir buçuk saatte yapsak ben haftada 3 gün gelmesem olur mu?

Olmuyor maalesef çünkü egzersizin amacı  performans koruma ve/veya artışı hedefine yönelik olarak lokomotor sistemi ilgilendiren planlanmış hareket süreçlerinin bir program dahilinde ve düzenli şekilde tekrarlanmasıdır.

Yani anlayacağınız egzersizi belli planda, düzende, disiplinde ve tekrarda yaptığımız zaman olumlu sonuçlar alabiliyoruz. Vücudun gün içinde egzersizden alacağı fayda belli orandadır.

Bunu çok basit bir örnekle de anlatabiliriz: Yeni doğan bebeğin motor gelişimi gibi bebeğin büyüme sürecinde belli bir motor gelişimine ihtiyacı vardır. Bebeğin ayağa kalkması için o süreci istediğimiz gibi sınırlamamız olanaksız ve sağlıksızdır, yetişkinlerde de durum aynıdır, şöyle ki;

Vücudumuzun hareket etmesini sağlayan kısımları kemikler, eklemler, kaslar ve diğer bağ dokusu yani lokomotor sistemini 6 saat zorlayıp denge beklemek yeni doğan bebeğin yürümesini beklemek kadar imkansızdır.

‘Nevin BEYDOĞAN – B-Fit Çamlık Kadınların, Spor ve Yaşam Merkezi’

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.