Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Alınan Önlemlerin Türkiye'deki Salgını Bitirmede Hiçbir Etkisi Yok

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs sürecine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Alınan Önlemlerin Türkiye'deki Salgını Bitirmede Hiçbir Etkisi Yok
21 Kasım 2020 - 12:34

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: ‘’Salgının başındaki gibi İl Hıfzıssıhha Kurulu kararlarıyla bir şehirde alınan önlemlerin Türkiye’deki salgını bitirmede hiçbir etkisi yok. Çünkü artık bu salgın Türkiye'nin en ücra köylerine kadar yayılmış durumda."

"Salgında iki önemli tedbirden biri seyahat kısıtlamasıydı. Maalesef bu yapılmadı. Örneğin; İstanbul'da aldığımız tedbirlerle vakaları azaltsanız bile İstanbul'dan on binlerce insan Türkiye'nin değişik yerlerine elini kolunu sallayarak gidiyor. Hatta bu son tedbirler de de bununla ilgili önlem alınmadı. Bu şekilde açıklanan tedbirlerle de bu işin bitmesi çok zor. Siz İstanbul’da tedbiri alıyorsunuz. Ama adam Kars’a gidiyor. Bu sefer de vaka artışı Kars’ta başlatıyor. Sonra İstanbul'da vakalar azalınca tedbirler gevşiyor. Kars’taki geri dönüyor. İstanbul'da yeniden bir artış başlıyor."

"Bu hastalık bulaşma açısından grip gibi değil. İlk defa böyle bir hastalıkla karşı karşıyayız. Çok farklı bir özelliği var. Örneğin; Grip de, her gripli hasta bulaştırıcıdır. Ortalama 1 ya da 2 kişiye bulaştırır. Çünkü burada hep 1 rekat sayısı dedik. Türkçesi bulaştırma katsayısı aradan geçen sürede anladık ki bu rekat sayısı falan çalışmıyor bu korona sürecinde."

‘’Çünkü bu bir homojen yayılım göstermiyor. Mesela 100 kişi virüsü alıyor. 100 kişinin 40’ı virüsü hiç bulaştırmıyor. Bu hikayeyi sıkça duyarsınız. Ama bir 20 kişi var ki; bunlar fırsatını bulur kalabalık bir yere girerse oradan yüzlerce vaka çıkıyor. "Bunu henüz dünyada kimse bilmiyor. Bildiğimiz bir şey var kalabalıklaşmayı önleyemez iseniz bu alınan tedbirlerle bu salgını önlemeniz mümkün değil’’ ifadelerinde bulundu.

Bu haber 582 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum