Sağlıkta Şiddet Yasası / Prof. Dr. Bülent Topuz

0

Sağlıkta şiddet yasası ile bir hekim olarak ilgiliyim. Bu konuda TBMM’sine kim teklif verirse versin, ben ne zaman yasalaştığına bakarım. Değil mi ki, bu iktidarın zamanında yasalaşır, bu iktidarın hanesine yazarım. Neden bu açıklamayı belirtme ihtiyacı duyuyorum;

Geçtiğimiz günlerde meclise sağlıkta şiddet yasasının görüşülmesi için muhalefet tarafından bir teklif verildi. İktidar bu teklifin görüşülmesini reddetti. Gerekçesi, basından gördüğümüz kadarı ile, bırakalım görüşmeyi doğrudan yasa çıkaralım diyor. Ayrıca ilave ediyor, muhalefetin teklifi gündem oluşturup söz almak için yapılmış bir girişim, ciddi olsa idiler mecliste 7’den fazla vekille savunurlardı. Muhalefet de diyor ki, yasayı içinde tartışmalı konuların olduğu Ceza infaz yasası torbasının içine koymak doğru değil.

Basında ne buldumsa okuyorum anlamaya çalışıyorum, ama anlayamıyorum. Gerçekten ceza infaz yasa tasarısındaki diğer maddelerle aynı torbada, ya hep ya hiç şeklinde mi oylanacak anlayamıyorum. Tıp doktoruyum, haftada bir gün köşe yazıyorum, bunun için günceli takip ediyorum, araştırıyorum, anlamaya çalışıyorum, ama anlayamıyorum. Bir ülkenin meclisinin dili, o ülkenin insanlarının dili ile bu kadar mı kopuk olur? onu da anlayamıyorum. Demek ki yabancısı olduğumuz konularda hepten algı yönetimine teslimiz ve yanıltıyoruz demekten kendimi alamıyorum.

Her iki tarafın teklifine bakıyorum, büyük bi farklılık yok, o halde neyin kavgası yapılıyor anlayamıyorum. Beklerdim ki muhalefet bi fazlasını istesin; örneğin, görevi başında öldürülen hekimler şehit sayılsın, kovid ölümleri ve sekelleri tartışmasız meslek hastalığı sayılsın, yok hayır o da yok. Sağlık çalışanları olarak, kovid enfeksiyonu nedeniyle aranızdan zamansız ayrılırsak, bu zamansız ayrılıktan geride kalanlarımıza devletin bir şefkati ve tazminatı olacak mı merak ediyoruz, dillendiren yok.

Yasa hem şiddeti caydıracak, hem de risk altında çalışan sağlıkçıları tatmin edecek bir şekilde çıksın da, kimin ne dediği ve yaptığı mazi olur. Hala sorunun çözülebilir safhasındayız yani, umutla takip etmek lazım.

Bu vesile ile Kovid salgını ile, hekim kökenli olmanın da verdiği avantaj ile canla başla ve etkin bir şekilde mücadele eden, kamuoyunun takdirini kazanan, Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca’ya takdir ve teşekkürlerimizi belirtiriz. Sağlıkta şiddet yasasının tatm

in edici ve sağlık çalışanlarını motive edici bir kapsamda çıkması konusunda da kendisine güveniyoruz…

‘Prof. Dr. Bülent TOPUZ’

Koronavirüs Belirtileri / Güncel Sağlık Programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.