Sıcak Havalarda Spor Yapmak / Nevin BEYDOĞAN / 22.07.2017

0
1040

Artık hepimiz biliyoruz ki zinde ve sağlıklı kalmak istiyorsak, düzenli egzersiz yapmamız şart!

Yazın sıcak havalarda spora ara vermek yerine dikkatli spor yapmak daha doğrudur. Hatta yazın yapılan egzersizlerde yağ yakımı kışa göre daha iyidir.

Sporu belirli kurallar içerisinde ve yaşımıza, kondisyonumuza uygun olarak yaparsak sıcak havadan kaynaklı sorunları yaşama riskini en aza indirmiş oluruz.

Spor saati kişiden kişiye değişir, ancak sıcak yaz günlerinde spor yapmak için en uygun saati seçmeliyiz. Yaz sıcaklarıyla birlikte güneş öğleden sonra daha yoğun olur. Güneşin tepede olduğu ve sıcaklığın zirve yaptığı saatleri değil de sabah erken saatlerde veya akşama doğru sıcaklığın düştüğü saatlerde spor yapmayı tercih edebiliriz.

Spor ve sıcak havanın birleşmesiyle vücudumuz daha fazla terler ve buna bağlı olarak daha fazla susarız. Terleme insan vücudunun en önemli soğutma mekanizmasıdır. Terleme esnasında vücut, suyu tenin üzerine çıkartır, bu su buharlaşırken tenimizden ısıyı çeker ve teni serinletir.

Sıcak havalarda yeterli su içmek ne kadar önemliyse; spor yaptığımızda su içmek çok daha büyük bir önem taşıyor. Özellikle spor esnasında suyu tüketmek çok daha doğru olur. Bol su içmek sıcak havalarda yapılan egzersiz sırasında terleme sistemimizin daha iyi çalışmasını sağlıyor. Yapılan araştırmalara göre, sıcak havalarda spor yaparken içilen su, ter oranımızı yüksek tutarak kan hacmimizin normale yakın seviyede kalmasını sağlıyor.

Sıcaklarla beraber, tüm hareketlerimiz nasıl yavaşlıyorsa spor yaparken de vücudumuz aynı şekilde daha düşük bir performans sergileyecektir. Daha fazlası için vücudunuzu kesinlikle zorlamamalısınız. Sadece yazın ya da sadece spor yaparken değil, her zaman vücudunuz ne istiyor, ve kapasitemiz nedir diye kendimize mutlaka sormalıyız. Spor yaparken ne zaman ve nerede durulması gerektiğini her zaman siz, yani vücudunuz belirler.

Sıcak havalarda başta daha kısa ve yavaş egzersizler tercih ederek aşamalı olarak tempomuzu arttırabiliriz.

‘Nevin BEYDOĞAN – B-Fit Çamlık Kadınların, Spor ve Yaşam Merkezi’

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.