Sinüzit Mevsimi Geldi / Her Hafta Yeni Bir Sağlık

Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlar artacaktır. Bu durumlarda çoğu zaman şikayetlere yönelik bir haftalık destek tedavisi ile hastalık atlatılacaktır. Bazı durumlarda hastalık hali sürüp gider. Bu hastalar biz hekimlere genellikle geçmeyen soğuk algınlığı şikayeti ile gelirler. Aslında geçmeyen nezle ya da gribal enfeksiyon değil, bu enfeksiyonların üzerine eklenen bakteri enfeksiyonudur ki hastalık artık sinüzite dönüşmüştür.

Sinüsleri döşeyen mukoza burundaki mukozanın devamı olduğundan, burnu etkileyen her türlü iltihabi gelişim sinüsleri de etkiler. Genellikle soğuk algınlığı vb. yangılar sonucu mukozada hasar oluşur. Burnun temizleme mekanizması bozulur. Temizlenemeyen sinüslerde sekresyon birikmeye başlar. Biriken sekresyon ortamında bakteriler kolayca ürer ve bakteriyel sinüzit meydana gelir.

Hastaları bize getiren en belirgin şikayet ağrıdır. Ağrı ön sinüs grubunda yüz bölgesindedir ve öne eğilmekle artış gösterir. Ağrı göz ve diş ağrısı şeklinde ortaya çıkabilir. Arka sinüs grubunda ise ağrı göz arkasına, kafa çevresine yansıyabilir. Ağrı kesicilere cevap iyidir, ancak etki süresi geçer geçmez ağrı tekrarlar. Ağrı sarsıntı yapan bir araca binmekle artar.

İltihabi burun akıntısı bir diğer şikayettir. Akıntının rengi ve kıvamı önemli olduğundan hastaların burun temizliği yapmadan doktora gelmesi tercih edilir. Sarı-yeşil renk bakteriyel enfeksiyon lehinedir.

Enfeksiyon burun tıkanıklığı yapar. Burun tıkanıklığında burun eti şişmesi ön plandadır. Hasta bunu sekresyon zannedip atmaya çalıştıkça başarısız olacaktır.

Hastaların endoskopik muayenesi ile kolayca tanı koyabilmekteyiz. Çoğu zaman ayrıca grafi çektirmek gerekmez. Grafi daha ziyade tedaviye yanıt vermeyen ve ameliyat düşünülen hastalarda isteriz.

Sinüzitin tedavisi uygun dozda ve uygun sürede antibiyotik kullanmaktır. Ağrı kesiciler ve burun açıcı ilaçlar kısa süreli kullanılabilir.

Sinüzit tedavisi ihmal edilirse göze ve beyin zarına doğru ilerleme potansiyeli olan bir hastalıktır.

Tekrarlayan ve tedaviye yanıt vermeyen sinüzit hastalarında deviasyon, polip, yabancı cisim gibi burun temizliğini engelleyici faktörler olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bu tür patolojiler ancak cerrahi müdahale ile düzelebilir.

‘Prof. Dr. Bülent TOPUZ – Her Hafta Yeni Bir Sağlık’

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.