SON DAKİKA: Erdoğan Yeni Yasakları Açıkladı

Kabine toplantısı sona erdi ve yeni yasaklar açıklandı. Yasakları Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı.

SON DAKİKA: Erdoğan Yeni Yasakları Açıkladı
30 Kasım 2020 - 20:11

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı sonrası yeni yasakları açıkladı. Buna göre hafta içi her gün, akşam 21.00'dan sabah 05.00'a kadar, hafta sonları ise tamamen sokağa çıkma yasağı geldi.

Cumartesi - Pazar Artık Evlerimizdeyiz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘’Salgının olumsuz etkisini azaltmak için, insan hareketliliğini en aza indirmeyi amaçlayan tedbirler dışında çare bulunmuyor. Vatandaşlarımızın salgın tehdit olmaktan çıkana kadar mecbur kalmadıkça kalabalığa karışmamasını, dikkatli hareket etmelerini istiyoruz. Cumartesi-Pazar artık evlerimizdeyiz. Nice mücadelelerden alnının akıyla çıkan Türkiye, salgın karşısında verdiği mücadeleyi de Allah'ın izniyle mutlaka kazanacaktır."

"Ana sınıfı ve benzeri eğitim kurumlarının faaliyetlerine ara verilecektir. Market, bakkal, kasap, manav gibi işletmeler ile eve paket hizmeti veren yerler, belirlenecek saatlerde hafta sonu kısıtlama dışındadır. Restoranlar paket servis haricinde hizmet veremeyecektir."

En Fazla 30 Kişi
Cenaze namazları, yakınları dahil en fazla 30 kişiyle kılınacak, nikahlar da bu sayıyı geçemeyecektir. Alışveriş merkezlerine girişte HES kodu uygulamasına geçilecektir. Kalabalık caddeler ile meydanlara girebilecek kişi sayısı, Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile sınırlanabilecektir. Evlerde gün, mevlit, taziye, yılbaşı kutlaması gibi insanların bir araya geleceği etkinlikler yapılamayacaktır. Daha önceki genelgelerde belirtilen istisnalar hariç, 65 yaş üstü ve 20 yaş altı, toplu taşıma araçlarını kullanamayacak."

50 Milyon Dozluk Anlaşma Yaptık
Aşı konusuna da değinen Erdoğan: ‘’Aşı konusunda dünyadaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. 50 milyon dozluk anlaşma yaptık ve kesinlikle ücretsiz olacak. İnşallah önümüzdeki aydan itibaren sağlık çalışanlarından başlayarak bu aşının uygulaması yapılacaktır.’’ ifadelerini kullandı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs tedbirlerinin İçişleri Bakanlığı genelgesiyle düzenleneceğini ve salı gününden itibaren uygulanacağını bildirdi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum