Fazla kilo bel ağrıları ve bacak ağrıları yapar mı?

Tahmin etmek çok da zor değil, kilo aldığımız zaman vücudun anatomik yapısına yük bindiği için tabi ki  hareketlerimizi kısıtlar bel ağrıları ve bacak ağrıları yapar, genelde insanlarla kilo üzerine konuşurum ve bu insanlar yetişkin gurubuna giriyorsa yaşı da 40’ın üzerine çıkmışsa %80 inde aynı cümleler ile karşılaşmak tesadüf olmaz.

Belim çok ağrıyor bacaklarım çok ağrıyor ben sizin yaptığınız gibi spor yapamam ki?

Aslında bu iş ‘’tavuk mu yumurtadan çıkar yumurta mı tavuktan çıkar’’a benziyor.

Çoğu zaman bel ve boyun ağrıları mesleki koşullar ile ilgili hareketsiz bir yaşam ile başlar, maalesef kendimize sağlığımız için zaman ayırmak konusunda özensiz olduğumuzdan dolayı… Egzersiz yapmak konusunda sonsuz bahanelerimiz olduğundan dolayı; önce hafif hafif kilo almalar başlar, önlemini hemen almak bize çok zor gelir ‘’neyse ya sadece 3 kilo fazlam var az hava ısınsın veririm ben zaten’’  J diye ötelemelerimizden dolayı kilolar artar.

Doğal olarak sonunda kilo problemimiz başlar!

Kilo ile birlikte sağlık problemlerinin başında geçen haftalarda yazdığım insülin direnci başta olmak üzere eklem iskelet yapısını da bozacak duruş bozuklukları kaslar ile ilgili zayıflıklar rahatsız edici bel, boyun, bacak, vücut ağrılarından kaynaklı ruhsal gerginliklere de yol açar.

Evet yine doğru tahmin bu kadar deformasyona uğramış bir vücudun egzersiz yapma konusunda zorlanması kadar doğal bir şey olamaz.

Lafı fazla uzatmadan J önemli olan tabi ki henüz tam yerleştiremediğimiz ‘’Koruyucu Sağlık’’ ‘tır, sağlığın her konusunda yumurta kapıya dayanmadan önlemini almak bilinçli yaşamaktır.

Son olarak yeni yılda herkesin sevgi, huzur, barış ve başarı dolu bir yıl geçirmesini dilerim. Tabi sağlıklı ve fit olmak da 2017’de beklentilerimiz arasında…

‘Nevin BEYDOĞAN – B-Fit Çamlık Kadınların, Spor ve Yaşam Merkezi’

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.