Tüketen Değil, Üreten Nesiller İçin…

0
1380

Artı Koleji minikleri kendi yaptıkları oyunları velilerine ve öğretmenlere sundular. Büyük emekler sonunda yapılan oyunları sergilemenin haklı gururunu yaşayan öğrenciler hem eğlendiler hem de öğrendiler.

Artı Koleji’nde klasik haline gelen öğrencilere kod okuryazarlığı bilinci kazandırmak ve tüketici değil üretici birey olmaları amacıyla gerçekleştirilen bilişim dersleri kapsamında verilen kodlama ve robotik eğitimlerinde öğrenciler kendi yaptıkları oyunlarını sundular. Gerçekleştirilen etkinliğe okul yönetimi, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

ALKIŞLAR MİNİK KODLAMACILAR İÇİN

Çocukların kendi yaptıkları oyunları, çocuklardan dinleyen izleyiciler, adeta etkinliğin büyüsüne kapıldı. Velilerin ilgi odağı olan çocukların sunumlarının ardından alkış yumağı oluştu.

MAKBULE ÇAVUŞ: “GAYEMİZ ÜRETEN NESİLLERİN YETİŞMESİ”

Çocukların üretici konuma geçmesi konusunda kodlama eğitiminin önemini vurgulayan Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri öğretmeni Makbule Çavuş, renkli bir etkinlik tecrübesi yaşadıklarını kaydetti:

“Güzel bir etkinlik süreci geçirdik. Çocukların tüketici konumdan üretici konuma geçmesi ve problem çözme yeteneği kazanması amacıyla düzenlediğimiz etkinlikte görsel sanatlar öğretmenimiz ile beraber çalıştık. Bu da etkinliğimizin bu kadar ses getirmesinde büyük etken oldu. Çocuklarımız etkinliğin materyallerini kendileri düzenledi. Aynı zamanda etkinlik kapsamında dersimizde yaptığımız oyunları sundular. Çocuklarımızın teknolojiyle tanışması ve teknoloji üretmesini önemli buluyorum. Okulumuzda bu vizyonla robotik ve kodlama faaliyetleri üç senedir devam ediyor.”

 “KENDİ YAPTIĞIM OYUNU OYNAMAK HEYECAN VERİCİ”

Artı Koleji 3. Sınıf öğrencisi Selahattin Yalın Yıldırım, duygu ve düşüncelerini Denizli Güncel Sağlık’a değerlendirdi. Heyecanı gözlerinden okunan minik Selahattin şunları kaydetti:

“İlk derse girdiğimizde çok heyecanlıydım Makbule öğretmenimiz bize kendi oyunumuzu nasıl yapacağımızı anlattı. Derste öğrendiklerimi evdeki bilgisayarımda da yapmaya çalıştım. Kendi oyunlarımızı yapmak ve oynamak çok heyecanlıydı. Seviye geçişlerini yaparken biraz zorlandım ama öğretmenimiz bana yardım etti, kendisine çok teşekkür ediyorum. Etkinlik günü başarılı bir şekilde oyunumu sundum ve çok mutlu oldum.”

KODLAMA VE ROBOTİK ÇOCUĞUN GELİŞİMİ AÇISINDAN ÖNEMLİ

Türkiye ve dünyada hızla yaygınlaşan kodlama ve robotik eğitimleri, Milli Eğitim Bakanlığı müfredatında da yıllardır önemli yer ediniyor. Ezberci eğitim yerine araştıran, sorgulayan ve eleştiren nesiller için 21. yüzyıl becerileri kazanmış öğrenciler yetiştirmeyi amaçlayan eğitim faaliyetleri kapsamında bilgisayar bilimlerinin dışına çıkılarak erken yaşta algoritmik düşünme becerilerin kazandırılması başlıca hedefler arasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.