Tüp Mide Ameliyatlarında Psikoloji / Cemrenaz Coşkun / 02.10.2018

0
479

Tüp mide ameliyatlarından önce ve sonrasında psikolojik destek almak çok önemlidir. .’ Ameliyat olmak isteyen hastanın psikotik bir bozukluğu var mı? Varsa ne derecede? Yaşamını kendi idame ettirebiliyor mu? ‘ Öncelikle bu sorulara cevap bulunur. Eğer sonuçlar istediğimiz gibi çıkmazsa, yani ameliyat olacak hastanın ruh sağlığı yerinde değilse ameliyat öncesinde tedavi için süre tanıyoruz. Bu tedavi sürecinde de olumlu sonuçlar alamazsak bu ameliyatı kesinlikle önermiyoruz.

Bir diğer konu ise ’motivasyon’.  Kişinin bu ameliyatı başkaları için değil kendi için olmak istemesi. Bir başkasını mutlu etmek için ameliyat olmak doğru bir motivasyon kaynağı değil.

Tüp mide ameliyatları herkese yapılabiliyor mu?

Tüp mide ameliyatları her kilolu insana yapılmıyor. Kişinin belli bir kilonun üzerinde, vücut kitle endeksinin belli bir oranda olması gerekiyor. Bu ameliyat kişinin yemek yeme aktivitesinin önüne bir set çekiyor. Bazı insanların metabolizması yavaş çalıştığı için, vücut kendini belli bir kiloda tutmaya, kendini korumaya çalışıyor. Eğer sizde bu noktadaysanız ve kilolarınız sağlığınıza tehdit oluşturuyorsa bu ameliyat sizin için faydalı. Fakat en önemlisi problemlerin farkında olmaktır.  Örneğin geçmişinde cinsel taciz öyküsü olan kişilerde obezite sıkıntısı görülmesi çok olası. Kişi bilinç dışında kadınsılığını azaltarak dışarıdaki tehditlere karşı kendini koruyor. Ameliyat sonrası ideal kilosuna ulaştığı zaman kendisini tehdit altında hissediyor. Hal böyle olunca ciddi problemler yaşanabiliyor.

Ameliyat sonrasında kişi çok hızlı bir değişim sürecine giriyor. Obezite problemi yaşayan her hastanın danışabileceği bir yeme bozukluğu uzmanı olmalıdır. Çünkü obezitenin altında genetik faktörler hem de psikiyatrik bozukluklar yer alabilmekte. Bariatrik cerrahiye başvuran hastalarda depresyon, anksiyete bozuklukları, tıkanırcasına yeme bozukluğu ve gece yeme bozukluğu gibi hastalıkların, diğer obez gruplara göre daha fazla olduğu düşünülüyor. Bu sebeple bariatrik cerrahi hastaları farkında olmasalar da psikolojik desteğe ihtiyaç duymaktadır.

Ve bir diğer sıklıkla karşılaştığımız sıkıntı ise ameliyat sonrasındaki yeme düzenimiz. Yaş, kilo, boy varsa başka rahatsızlıklarımız hepsi değerlendirilmeli ve bir diyetisyenden yardım alınmalıdır. Sağlıklı beslenmede, beslenme düzenini değiştirmek çok güzel fakat bunu eğer takıntı haline getirirseniz bu da ortoreksiya nervozaya neden olabilir.

Ortoreksiya Nervoza: Sağlıklı beslenmeyi takıntı haline getirmek. Yeme bozukluğudur.

Tüp mide ameliyatlarında kıstasınız kilo vermek olmamalıdır. Daha kaliteli bir yaşam olmalıdır. Yurt dışında bu ameliyatların öncesinde psikolojik destek alınması zorunlu tutuluyor, sonrasında ameliyat uygunsa yapılıyor. Bizim ülkemizde ise soysal kurumların dayattığı bir kural yok. Kişinin ya da yakınlarının bilinçli davranıp, ameliyatın öncesinde ve sonrasında psikolojik destek almaları çok önemlidir.

‘Psikolog Cemrenaz COŞKUN’

Önceki İçerikKadın Dayanışması Başarıyı Getirdi
Sonraki İçerikBebek Dostu Hastaneler Belli Oldu
Psikolog Cemrenaz Coşkun
1995’de Denizli’de dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini Denizli’de tamamladı. 2014 yılında Maltepe Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi’nde başladığı lisans deneyimini 2017’de tamamladı. Stajyerlik deneyiminin ilk durağı Denizli Devlet Hastanesi oldu. Hastane bünyesinde AMATEM, Poliklinik, TRSM ve Palyatif Bakım Ünitesi’nde çalıştı. 2016 yılında Özel Egeli Bakım Merkezi’nde Stajyer Psikolog tecrübesini yaşadı. 2018’de ise Özel Ege Gönülden Bakım Merkezi’nde stajyer olarak mesleğini sürdürdü. 2017 yılında çeşitli bilimsel eğitim ve çalışmaların içinde yer aldı. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV)’de gönüllü öğretmenlik yaptı. İyi derecede İngilizce ve Almanca biliyor. Şuan kendine ait ofisinde danışanlarına hizmet veriyor. Fotoğraf çekmeyi, resim yapmayı, yüzme ve voleybol oynamayı, dans etmeyi, sinema ve tiyatroyu seviyor. Felsefe kitapları başta olmak üzere kitaplara büyük ilgisi var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.