Türk Sporu Hemsball / Spor Yöneticisi Burak Öztürk / 22.11.2018

0
1187

Spor, çağlar boyunca insanları ilgilendiren sosyo-politik bir olgu olarak yer almıştır. Antik dönemde güvenlik, hayatta kalmak ve savaşlara hazırlanmak için gerçekleşen spor faaliyetleri günümüze gelindiğinde teknolojik ve sosyal gelişmelerle birlikte bir endüstri haline gelmiş, eğitim, sağlık, ekonomi, kültür, siyaset gibi bir çok alanda etkisini göstermiş ve psikoloji, sosyoloji, tıp, fizik, iktisat gibi bilim dallarının konusu haline gelmiştir.

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte insanların günlük aktivitesi kısıtlandı ve hareketsizliğin beraberinde getirdiği beden ve ruh sağlığı problemleri ortaya çıktı. Modern çağda sağlık önemli bir sorun haline geldi. Spor da bu sorunların çözümünde önemli bir araç olarak karşımıza çıkıyor. Hipokrat gıda ve sporun sağlık için en güvenli yol olduğu söylemiştir. İbn-i Sina ise sağlığı korumanın 3 temel yollarından birisinin gıda ve uyku ile birlikte ‘spor’ olduğunu belirtiyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) sağlığın sadece hastalıklardan ve mikroplardan korunmak olmadığı bir bütün olarak fiziksel, zihinsel ve sosyal olarak iyi ve tam olma halini olduğunu belirtiyor. Fiziksel, zihinsel ve sosyal olarak sağlıklı olmanın spor ile ilişkisi ise ilgili bilimler tarafından açıklanabilmektedir.

Günümüzde yapılan spor faaliyetlerinin sadece sağlıklı insanlar için değil herkesin yapabileceği sosyal bir olgu olduğu uluslararası kuruluşlar tarafından açıklanmıştır. Ülkemizde de bu yönde gelişme olduğu söylenebilir. Türkiye Herkes İçin Spor (HİS) Federasyonu’nun kullandığı ”3’ten 93’e her yaş için spor” sloganının bu yöne işaret ettiği ortadadır.

Spor deyince profesyonel ve amatör düzeyde bir çok spor etkinliği ya da organizasyonu aklınıza gelebilir. Futbol, basketbol, voleybol, golf, amerikan futbol, beyzbol gibi branşlar ilk akla gelenler arasındadır. Ülkemiz açısından düşündüğümüzde ise popüler olan branşların yanında sahiplendiğimiz branşlar da vardır. Son dönemlerde sık sık ülke gündeme gelen ve ülkemizin patentli ve milli spor branşı Hemsball birçok özelliği ile ön plana çıkıyor.

Her yaştan bireyin rahatlıkla oynayabileceği spor branşı olan Hemsball zevkli ve eğlenceli bir spor branşıdır. Kapalı ve açık alanda oynanabilen bu spor ister evde, ister bahçede, ister parkta, isterse de sokakta oynanabilir. Tamamen yerli ve milli bir spor branşı olduğunu ve bu spor branşının kurucusunun da bir Türk olduğunu düşünürsek Hemsball, fiziksel, zihinsel ve ruhsal yararlarının yanında ülke tanıtımı ve refahı açısından da büyük bir öneme sahip ve bizim için milli bir görev ve sorumluluk niteliği taşıyor.

 Hemsball Sporunu Tanıyalım

Hemsball oynarken topu tutabilmek, servis atabilmek için mükemmel bir el, göz ve ayak koordinasyonuna, yüksek odaklanma ve konsantrasyona sahip olmak gerekir. Yeni sporun ismi aşağıda belirtildiği gibi oyun esnasında performans unsuru olan kelimelerin (İngilizce) baş harflerinden oluşur:

H= Hand (El)

E= Energy (Enerji)

M= Move (Hareket, Hamle)

S= Stability (Denge, İstikrar)

BALL = Top

Oyun Kuralları

Hemsball topunu yerde bulunan Hemsball hedef tahtası üzerindeki Hemsball çemberi içine, çembere çarptırmadan göndererek rakip oyuncunun alanına yere değmesini sağlamak ve rakip oyuncunun aynı amaca ulaşmasını önlemektir.

T.C. Resmi Spor Branşı Hemsball için Türkiye Herkes İçin Spor (HİS) Federasyonu bünyesinde İzmir’den, Artvin’e, Denizli’den Kilis’e ve Ankara’ya kadar bir çok yerde Antrenörlük eğitimi verildi. Ayrıca HİS Federasyonu tarafından Hakemlik yönergesinin de hazırlandığı, yakın bir gelecekte de Hemsball hakemlik eğitiminin verileceği belirtilmektedir.

Türkiye HİS Federasyonu’nun “3’ten 93’e Herkes İçin Spor” sloganı ile örtüşen bu spor branşı her eve girmeli, sağlıklı ve sosyal nesillerin yetişmesi için desteklenmelidir. Sporun ülke tanıtımı için ne kadar önemli olduğu biliyor. Uluslar arası bir vizyona sahip Hemsball ailesi bu sporun gelecekte olimpik bir branş olarak yer alması ve Olimpiyatlarda ülkemiz sporcularının madalyalar kazandığı bir ideale sahip bir camia. Hemsball ailesi ‘Olimhems’ için hazır durumda…

‘Spor Yöneticisi – Burak ÖZTÜRK’

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.