Türk Sporu Hemsball / Spor Yöneticisi Burak Öztürk / 22.11.2018

0

Spor, çağlar boyunca insanları ilgilendiren sosyo-politik bir olgu olarak yer almıştır. Antik dönemde güvenlik, hayatta kalmak ve savaşlara hazırlanmak için gerçekleşen spor faaliyetleri günümüze gelindiğinde teknolojik ve sosyal gelişmelerle birlikte bir endüstri haline gelmiş, eğitim, sağlık, ekonomi, kültür, siyaset gibi bir çok alanda etkisini göstermiş ve psikoloji, sosyoloji, tıp, fizik, iktisat gibi bilim dallarının konusu haline gelmiştir.

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte insanların günlük aktivitesi kısıtlandı ve hareketsizliğin beraberinde getirdiği beden ve ruh sağlığı problemleri ortaya çıktı. Modern çağda sağlık önemli bir sorun haline geldi. Spor da bu sorunların çözümünde önemli bir araç olarak karşımıza çıkıyor. Hipokrat gıda ve sporun sağlık için en güvenli yol olduğu söylemiştir. İbn-i Sina ise sağlığı korumanın 3 temel yollarından birisinin gıda ve uyku ile birlikte ‘spor’ olduğunu belirtiyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) sağlığın sadece hastalıklardan ve mikroplardan korunmak olmadığı bir bütün olarak fiziksel, zihinsel ve sosyal olarak iyi ve tam olma halini olduğunu belirtiyor. Fiziksel, zihinsel ve sosyal olarak sağlıklı olmanın spor ile ilişkisi ise ilgili bilimler tarafından açıklanabilmektedir.

Günümüzde yapılan spor faaliyetlerinin sadece sağlıklı insanlar için değil herkesin yapabileceği sosyal bir olgu olduğu uluslararası kuruluşlar tarafından açıklanmıştır. Ülkemizde de bu yönde gelişme olduğu söylenebilir. Türkiye Herkes İçin Spor (HİS) Federasyonu’nun kullandığı ”3’ten 93’e her yaş için spor” sloganının bu yöne işaret ettiği ortadadır.

Spor deyince profesyonel ve amatör düzeyde bir çok spor etkinliği ya da organizasyonu aklınıza gelebilir. Futbol, basketbol, voleybol, golf, amerikan futbol, beyzbol gibi branşlar ilk akla gelenler arasındadır. Ülkemiz açısından düşündüğümüzde ise popüler olan branşların yanında sahiplendiğimiz branşlar da vardır. Son dönemlerde sık sık ülke gündeme gelen ve ülkemizin patentli ve milli spor branşı Hemsball birçok özelliği ile ön plana çıkıyor.

Her yaştan bireyin rahatlıkla oynayabileceği spor branşı olan Hemsball zevkli ve eğlenceli bir spor branşıdır. Kapalı ve açık alanda oynanabilen bu spor ister evde, ister bahçede, ister parkta, isterse de sokakta oynanabilir. Tamamen yerli ve milli bir spor branşı olduğunu ve bu spor branşının kurucusunun da bir Türk olduğunu düşünürsek Hemsball, fiziksel, zihinsel ve ruhsal yararlarının yanında ülke tanıtımı ve refahı açısından da büyük bir öneme sahip ve bizim için milli bir görev ve sorumluluk niteliği taşıyor.

 Hemsball Sporunu Tanıyalım

Hemsball oynarken topu tutabilmek, servis atabilmek için mükemmel bir el, göz ve ayak koordinasyonuna, yüksek odaklanma ve konsantrasyona sahip olmak gerekir. Yeni sporun ismi aşağıda belirtildiği gibi oyun esnasında performans unsuru olan kelimelerin (İngilizce) baş harflerinden oluşur:

H= Hand (El)

E= Energy (Enerji)

M= Move (Hareket, Hamle)

S= Stability (Denge, İstikrar)

BALL = Top

Oyun Kuralları

Hemsball topunu yerde bulunan Hemsball hedef tahtası üzerindeki Hemsball çemberi içine, çembere çarptırmadan göndererek rakip oyuncunun alanına yere değmesini sağlamak ve rakip oyuncunun aynı amaca ulaşmasını önlemektir.

T.C. Resmi Spor Branşı Hemsball için Türkiye Herkes İçin Spor (HİS) Federasyonu bünyesinde İzmir’den, Artvin’e, Denizli’den Kilis’e ve Ankara’ya kadar bir çok yerde Antrenörlük eğitimi verildi. Ayrıca HİS Federasyonu tarafından Hakemlik yönergesinin de hazırlandığı, yakın bir gelecekte de Hemsball hakemlik eğitiminin verileceği belirtilmektedir.

Türkiye HİS Federasyonu’nun “3’ten 93’e Herkes İçin Spor” sloganı ile örtüşen bu spor branşı her eve girmeli, sağlıklı ve sosyal nesillerin yetişmesi için desteklenmelidir. Sporun ülke tanıtımı için ne kadar önemli olduğu biliyor. Uluslar arası bir vizyona sahip Hemsball ailesi bu

sporun gelecekte olimpik bir branş olarak yer alması ve Olimpiyatlarda ülkemiz sporcularının madalyalar kazandığı bir ideale sahip bir camia. Hemsball ailesi ‘Olimhems’ için hazır durumda…

‘Spor Yöneticisi – Burak ÖZTÜRK’

Önceki İçerikAcıpayam Enerjisini Geri Kazanıyor
Sonraki İçerikBuna Sivil Toplum Dayanışması Denir
Spor Yöneticisi Burak Öztürk
Burak Öztürk Kimdir? 1987 tarihinde Denizli’de dünyaya geldi. ilk, orta ve lise öğrenimini Denizli’de tamamladı. Anadolu Üniversitesi İktisat Bölümünden 2010 tarihinde mezun olduktan sonra bir süre muhasebe bürosunda çalıştı. Daha sonra hayatında yeni bir perde açan Öztürk, Spor Akademileri sınavlarına hazırlandı. 2009 yılında Pamukkale Üniversitesi Spor Yöneticiliği bölümünü kazandı. Öğrencilik yılları boyunca çeşitli öğrenci toplulukları ve Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Gençlik Meclisi bünyesinde gönüllülük ve sivil toplum faaliyetleri içinde yer aldı. Lisans döneminde bilimsel çalışmalarına başlayan Öztürk’ün Denizlispor ve Denizli Büyükşehir Belediyespor kulüpleri üzerine yaptığı “Profesyonel Spor Kulüplerinin Kurumsal Yapısının İncelenmesi” konulu çalışması beğeni topladı. Çeşitli dernekler, bakanlıklar, belediyeler ve birçok kuruluş bünyesinde organizasyon, proje ve etkinlikler içinde yer aldı. Habitat Derneği çatısı altında “Paramı Yönetebiliyorum” projesi kapsamında çok sayıda gence finansal bilinç eğitimleri verdi. 2012 yılından bu yana Milli Sporumuz Hemsball’un tanıtılması ve yaygınlaşmasında rol aldı. Yerel ve ulusal birçok basın kuruluşu bünyesinde köşe yazarlığı ve spor müdürlüğü yaptı. Özel dersanelerde İktisada Giriş, Temel Bilgi Teknolojileri, Genel Muhasebe gibi derslere girdi. Beden Eğitimi Öğretmenliği Formasyonu alarak öğretmenlik yetkinliği kazandı. Uşak Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı’nda yüksek lisans yapıyor. 2016 yılından itibaren Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda Spor Eğitim Uzmanı olarak görev yapıyor. Hemsball 2. Kademe, Wellness 1 Kademe antrenörlük belgesi sahibi. Atletizm Ulusal Hakemliği görevini yürüten Öztürk, aynı zamanda Voleybol, Basketbol, Hokey branşlarında hakemlik hizmeti veriyor. Hemsball başta olmak üzere birçok sportif faaliyet, proje ve organizasyonun içinde yer alan Öztürk 2018 yılında Pozitif Kalkınma Derneği (POZDER)’ni kurdu. Spor endüstrisinin ülkenin gelişimine ve ekonomik büyümesine önemli katkılar sağlayacağına inanan Öztürk, bu alanda sportif, bilimsel ve kültürel çalışmalarına devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.