Uyku Apnesi Cerrahi Yollardan Düzeltilebilir mi?

Denizli Güncel Sağlık köşe yazarı Op. Dr. Emre Erkilet, birçok kişide sorun haline gelen uyku apnesi için yapılabilecek tıbbi çözümleri anlattı.

Uyku Apnesi Cerrahi Yollardan Düzeltilebilir mi?
21 Kasım 2020 - 20:14

Denizliguncelsaglik.com köşe yazarımız Op. Dr. Emre Erkilet, birçok kişinin yaşadığı bir rahatsızlık olan uyku apnesini anlattı. 

Uyku bir yaşam için vücudun tamamen dinlenmeye geçtiği bir dönemdir. Sağlıklı bir yaşam için uyku çok önemli. Uyku apnesini için ise sadece bir horlama olarak tanımlamak yeterli değildir. Hatta daha fazlasıdır. Uyku apnesi en az 10 saniye süre ile nefesin durması olarak ifade edilir. 

Emre Erkilet: "En Önemli Risk Faktörü Kilodur"
Op. Dr. Emre Erkilet uyku apnesine karşın yapılabilecek tıbbi önlemleri anlatarak nasıl bir yol izlendiğini denizliguncelsaglik.com'a anlattı: 
"Uyku apnesi düşünülen bir kişide yapılması gereken öncelikle detaylı bir KBB bakısı ile hava yolunu daraltacak patolojilerin ortaya konmasıdır. Daha sonra bu hastalara uyku testi yapılır. Uyku testi ile apnenin derecesi ve tedavide izlenecek yollar belirlenir. Bu hastalıkta önlenebilir en önemli risk faktörü kilodur. Bu tür rahatsızlığı olanlar eğer varsa mutlaka fazla kilolarından kurtulmalılardır. Uyku testi sonucuna gore hafif ya da orta derecedeki uyku apne durumlarında, eğer var ise solunum yollarını kapatan patolojiler cerrahi ile düzeltilebilir. Ağır apnelerde ise bazı özel cihazlar kullanılır bu cihazlar hava yolunu sürekli açık tutarak şikayetleri önlemeyi amaçlar."

Bu haber 217 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum