Reklam
  • Reklam
Ayşen Kunduracı

Ayşen Kunduracı

Ayşen Kunduracı'nın Tüm Makaleleri

Kova Burcu Döngüsü, Astroloji ve Tarım / Ayşen Kunduracı

29 Aralık 2020 - 13:08
Reklam

Gökyüzu, yeryüzü, yeraltı senkron oluşturur. Gökyüzüyle bağlantılıyız. Hava grubu burcu döngüsüne girdiğimiz bu dönemde astrologların ifadesine göre hava haberleşme ağları, iletişim, bilim, teknoloji havayolları havacılık teknolojisi, uzay taşımacılığı gibi havai olan herşeyin hayatımızı bütünüyle değiştirebileceği ifade edilmektedir. Gökyüzünde ne olursa yeryüzünde o olur. Gökyüzünde olan olaylar tarımı da etkilemektedir. Sadece iklimsel olaylar değil, gezegenler ve ayın döngüleri bitkileri ve hayvanları da etkilemektedir.     
Eskiler ve kadim uygarlıklar bu etkileşimi biliyordu. Anadolu da ve eski zamanlarda tarım ayın döngüsüne göre yapılıyordu. Ekim, dikim, hasat zamanlarında ay takvimi kullanıyordu. Yıldızlara göre yön tayini yapmayı biliyorlardı. Atalarımız mevsimlerin değişimlerini, ayın döngülerine, yıldızların konumlarına göre ekim, dikim, hasat zamanlarını belirliyorlardı. Ekim zamanını yeniay zamanı, hasatı da dolunayda yapıyorlardı. Atalarımız ayın yenisinde olur börtü böcek eskisinde olur börek çörek diyerek hasatın dolunay zamanında uygun olacağını, pastırma yazı, kocakarı soğukları, kırlangıç fırtınası, süreyya yıldızın olduğu zaman denizciler için yelken açma vakti gibi sözler söylemişler ve bu bilgileri hayatlarında kullanmışlardır. 200 yıllık kova burcu döngüsüne girdiğimiz bu dönemde mekansal internetler, giyilebilir teknoloji, bilgisayarı kendi üstünde taşıyan insanlar, gezegenlere seyahatlerin olabileceği varsayımında bulunursak tarımında gökyüzüyle irtibatlı olması gerekir. Marslı filmde olduğu gibi gezegenlerde tarım nasıl yapılır diye düşünmemiz gerekir. Marslı filminde kurak ve çorak gezegen Marsta yanlız kalan astronot elindeki imkanlarla Mars toprağında patates yetiştirdi. Marslı bir filmdi. Nitekim gerçek oldu. Bilim adamlarının Mars toprağının benzerinde bitki yetiştirilmesinde başarılı olduğu ile ilgili bilgiler gündemde yer almaktadır.
İlerleyen zamanlarda Marsta tarım yapılabileceğine göre; tarımında astrolojinin yüksek görüsüne ihtiyaç duyduğunu düşünüyorum. Astrologlar astroloji ile Vesta , Ceres , Satürn, Mars,ve Dünya Ay döngüleriyle, kuraklık , sel, soğuma , ekim, dikim, hasat zamanı gibi konularda önemli katkılar sağlayabileceğini söylemektedir. Atalarımızın bildiği unutulmuş olan yıldızların ve gezegenlerin döngülerinin önümüzdeki 200 yıllık kova burcu döngüsünde katkı sağlayabilir diye düşünüyorum. 200 yıllık hava grubu burcu döngüsüne tarımında ayak uydurması dileklerimle..
Ceres yıldızı toprak ana , kadınsı bilgelik, buğday başakları ile simgelenir. Tarımsal konular, beslenme ile ilgilidir.
Ayşen KUNDURACI
Ziraat Mühendisi
                

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum