Betül Gündüz

Betül Gündüz

Betül Gündüz'ün Tüm Makaleleri

Çocuklarda Okul Dönemi Gıda Takviyesi Rehberi / Betül Gündüz

16 Ekim 2021 - 23:17
Reklam


Pandemiyle beraber hayatımıza uzaktan eğitim de girmiş oldu. Çocuklar uzun bir süre uzaktan eğitimle devam ettiler. İzole bir hayata alışan çocuklar nihayet bu ay yüz yüze eğitime geçiş yaptılar.
Toplu ortama alışık olmayan çocuklar da okulların başlamasıyla beraber hastalanmaya başladılar. Maske kullanımına tamamen dikkat edememeleri, el ve tuvalet hijyeni gibi şeylere yeterince dikkat edemiyor oluşları çocukları enfeksiyona açık hale getiriyor.
En değerli varlığımız çocuklarımız hastalanmasınlar diye ebeveynler de haliyle bir arayışa girdiler. Bu konuda her kafadan bir ses çıkarken gelin kısaca her birisinin ne olduğuna bakalım…
MULTİVİTAMİN VE MİNERALLER
Vitamin ve mineraller vücudumuzun ana fonksiyonlarını yapabilmesi için gerekli olan yapıtaşlarıdır. Eksikliklerinde vücudun normal işleyişi sekteye uğrayabilir. Bu yüzden genel olarak gıdalardan tam alamadığımız bu maddeleri günlük ihtiyacımız kadarını takviyelerle almak genel bedenimizin tam işleyişi için önem arz ediyor.
Ayrıca bu pandemi döneminde önemini bir kere daha kavradığımız bazı vitaminler oldu. D vitamini eksikliği yaşayan kişilerin COVID-19 u daha ağır atlattığına dair bazı çalışmalar yayımlandı. Bu yüzden herkes D vitamini takviyelerine saldırdı. Bu noktada ise atlanmaması gereken bir konu var; her şeyin fazlası zarar. Kanda biriken D vitamininin damar sağlığını riske atabileceğini unutmadan eczacı ve doktor kontrol kontrolünde takviyelerinizi kullanmanızı öneririm.
Diğer önem kazanan vitamin ise C vitamini oldu. C vitamini enfeksiyon geçirdiğimiz dönemlerde daha hızlı toparlanmamızı sağlayarak bu dönemde bizlere yardımcı olabilir.
Konu eğitim öğretim hayatı olduğunda ise benim tavsiyem B12 seviyelerimizden de emin olmamız. B12 eksikliği zihinsel performansta düşmeye sebep olabilir. Bu yüzden enfeksiyon durumu haricinde de çocuklarımızın zihinleri için B12 seviyesine özen göstermeliyiz.
PROPOLİS
Propolis bir arı ürünüdür. Arı ürünlerinin tıbbi faydalarını kullanmak apiterapi olarak adlandırılır. Sadece propolis kullanmak veya propolisi de beraberinde içeren gıda takviyelerini kullanmak arıya ve arı ürünlerine alerjisi olan kişiler için dikkatli olunması gereken bir takviyedir. Propolis, en iyi alkolde çözünür. Eğer alkol hassasiyetiniz varsa kullanacağınız takviyenin içinde propolisin nasıl çözündürüldüğünü de sorgulamanız faydanıza olacaktır.
Uyarıları geçecek olursak da propolis immün modülatördür. Yani bağışıklık sisteminizin doğru çalışması için yardımcı olabilen bir maddedir. Özellikle üst yolunum yolu üzerindeki faydalarını ve viral enfeksiyonlara karşı koruyuculuğunu düşünecek olursak toplu ortamda bulunan kişiler için ideal bir gıda takviyesidir diyebiliriz.
AFRİKA SARDUNYASI
Pelargonium sidoides yani Afrika sardunyasının geleneksel kullanıma bakacak olursak tüberküloz gibi ağır akciğer enfeksiyonlarında kullanıldığını görürüz. Günümüzde yapılan bilimsel araştırmaların ışığında akut bronşit, rinosinüzit ve soğuk algınlığında yaşam kalitesini artırıp, iyileşmenin hızlandığını gözlemleyebiliriz.
Hastalıklardan korunmada kullanmak yerine hastalanacağımızı hissettiğimizde veya hastalık aşamasında kullanmaya başlamak daha mantıklı bir tercih olabilir.
KARA MÜRVER
COVID-19 için özellikle kullanılması gerektiğine dair bazı söylemler olsa da kara mürver maalesef tartışmalı pozisyonunu korumaya devam ediyor. Bağışıklık sisteminde etkili olan bazı maddelerin salgılanmasını artırması normal şartlarda istediğimiz bir şeyken, COVID-19 un da bu maddelerde fazla artışa sebep olması kara mürveri bazı şartlarda dezavantajlı hale getirebiliyor.
Grip ve soğuk algınlığında kullanımının faydalı olması göz ardı edilemez bir gerçek olduğu için kişisel önerim gıda takviyesi olarak bu dönemde rahatlıkla kullanılabileceği fakat COVID POZİTİF olduğunuzda kullanımının bırakılması yönünde olur.
PROBİYOTİK VE PREBİYOTİKLER
Basitçe probiyotikler vücudumuzdaki yararlı bakteriler; prebiyotikler ise probiyotiklerin besini diyebiliriz. Bizler ne kadar sağlıklı beslendiğimizi düşünürsek düşünelim bağırsaklarda sağlıklı bakteriler dengede değilse eğer gıdalardan ihtiyacımız olan maddelerin vücuda alınması zorlaşıyor. Yararlı bakteriler yeterince olmadığı zaman ayrıca zararlı bakterilerin sayısı artışa geçiyor ve vücudumuzda farklı hastalıklara sebebiyet verebiliyor.
Hem toksinlerin vücuttan atılmasında rol alması, hem alerjiye sebep olan bazı kimyasalların salgılanmasının azaltılması için hem de yukarıda bahsettiğim faydalarından dolayı probiyotikler ve prebiyotikler de zaman zaman hayatımıza katmamız gereken takviyelerden sayılıyor.
Florası bozulmuş bir kişinin düzensiz tuvalet alışkanlığının olabileceği de göz önüne alınırsa toplu tuvaletlerden bulaşabilecek bazı hastalıkların da önüne geçmemiz için yardımcı olabilecek bir takviye seçimi olur.
OMEGA 3 (BALIK YAĞI – KRİLL YAĞI)
Omega 3; kalp damar sağlığı, beyin ve göz sağlığı için destek niteliğindedir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda bile dikkatin toparlanmasında yardımcı olabilecek kadar etkili bir gıda takviyesidir. Ayrıca kalsiyumun emilimini artırarak kemik gelişimi açısından da destek olabileceği çalışmalarda gösterilmiştir.
BETA GLUKAN
2 ayrı beta glukan çeşidi bulunmaktadır; 1,3 / 1,4 beta glukan ve 1,3 / 1,6 beta glukan. Bizim gıda takviyelerinde esasen bulunmasını istediğimiz çeşit 1,3 / 1,6 beta glukandır. Beta glukanın çalışmalarda kanıtlanmış birçok faydası bulunmaktadır. Bağışıklık sistemini uyarıp dengede tuttuğu, anti-allerjik ve antioksidan olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bir yaşından büyük çocuklarda ve yetişkinlerde güvenli doz aralığında kullanılabilir. Fakat çocuğunuzda veya sizde bağışıklık sistemiyle alakalı teşhisi koyulmuş bir hastalık varsa doktora danışmadan kesinlikle kullanılmamalıdır. Bağışıklık sistemini direkt olarak uyarmak bazı hastalıklarda kaş yapayım derken göz çıkarmaya sebebiyet verebilir.

Hepsini genel bir toplayacak olursak şunu söyleyebiliriz; her insan özeldir ve takviyesi de kendine özel olmalıdır. Komşu, eş-dost ve sosyal medya yönlendirmeleriyle herhangi bir ürüne koşturmadan önce genel sağlık durumumuzu göz önünde bulundurarak eczacı ve doktor danışmanlığında ihtiyacımıza uygun gıda takviyesini kullanabiliriz.
Tüm çocuklarımıza, ebeveynlerine ve öğretmenlere sağlık ve başarı dolu bir eğitim öğretim yılı dilerim…

Betül GÜNDÜZ
ECZACI

YORUMLAR

  • 0 Yorum