Reklam
Betül Gündüz

Betül Gündüz

Betül Gündüz'ün Tüm Makaleleri

Ertesi Gün Hapı Doğum Kontrol Yöntemi Midir? / Betül Gündüz

26 Mayıs 2021 - 20:27
Reklam


Ertesi gün hapları; korunmadan cinsel ilişkiye girilmesi sonucunda oluşabilecek gebelikleri engellemek için kullanılan ilaçlardır. İlaç kutularının içerisinde bir sefer içmek için tek tablet bulunur. Mümkün olan en kısa sürede içilmesi gerekir. Peki, aile planlaması açısından bu kadar önem arz eden bir ilaç kadınların sağlığı üzerinde nasıl etkiler yapıyor?

Bu ilaç gruplarıyla alakalı en çok merak edilen şey üreme sağlığı üzerinde etki edip etmediği oluyor. Yapılan çalışmalarda ertesi gün hapı olarak geçen bu ilaç grubunun doğurganlığı etkilemediği gösterilmiş. Fakat yine de yüksek miktarda hormon içerikli olan bu ilaçları sıkça kullanmak pek uygun görülmemektedir. Bir adet döngüsünün içinde bir kereden fazla kullanılması ve senede üç kereden fazla kullanılması önerilmez. Korunmasız ilişkiden sonra mümkün olan en kısa sürede içilmesi gebelikten korunma konusunda en yüksek faydayı sağlar. Eğer obezite sorunu ile karşı karşıyaysanız bu grup ilaçların etkisi sizde daha düşük olacaktır. Bu yüzden obezseniz daha dikkatli olmanızı öneririm.
Daha yeni çocuk sahibi olduysanız kendinizi yeni bir bebeğe hazır hissetmiyor olabilirsiniz. Bu hisleriniz çok normal ve asla kendinizi yalnız hissetmemelisiniz. Ertesi gün hapına siz de ihtiyaç duyabilirsiniz. Eğer emziriyorsanız bebeğiniz için dikkatli olmak gerekir. Piyasada iki farklı etken madde içeren ertesi gün hapları vardır. Bunlardan bir tanesi ullipristal asetat, diğeri ise levonorgestreldir. Ullipristal asetat içerikli bir ilaç tercih ederseniz bebeğinizi bir hafta emzirmemeniz gerekir. Levonorgestrel içerikli ilaçlarda ise bu süre sadece 8 saattir. Levonorgestrel içeren bir ertesi gün hapı tercih etmeniz bebeğinizin anne sütünden mahrum kalma süresini en aza indirecek hem de sizin daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Bebeğinizi emziremediğiniz bu süre içerisinde sütün kesilmemesi için sağıp atmanız gerekir.

Kronik hastalıklarınızla alakalı kullandığınız ilaçlar varsa ilacı temin ederken eczacınıza danışmanız sizin için daha iyi olur. İlaçlarınızla bir etkileşimi olup olmadığına dair bilgiyi daha rahat edinebilirsiniz ve bu konuda kesinlikle çekinmemelisiniz. Bizler sizin sağlığınız için buradayız.

Kullanım kısıtlamaları açısından düşündüğümüzde de ertesi gün hapları kesinlikle bir doğum kontrol yönteminin yerini tutmaz. Bu ilaçları acil durum butonu olarak düşünmemiz gerekir. Bu ilaçların yerine kadın hastalıkları ve doğum uzmanına danışarak ilaçlı doğum kontrol yöntemlerinden birisini seçmeniz veya kondom gibi geleneksel yöntemleri tercih etmeniz sağlığınız açısından ve planlanmamış gebelikleri önlemek açısından daha doğru olacaktır.

Daha detaylı bilgi edinmek için eczacınıza ve hekiminize danışınız.
Bu yazı tamamen bilgilendirme amacıyla yazılmıştır.
Betül GÜNDÜZ
Eczacı

YORUMLAR

  • 0 Yorum