Burak Öztürk

Burak Öztürk

Burak Öztürk'ün Tüm Makaleleri

Sporun Yerli Otomobili Hemsball / Burak Öztürk

04 Ekim 2020 - 21:27
Reklam

Türkiye’de ve dünyada rekabet yarışının çeşitli platformlarda yaygınlaşırken son günlerde gündem konusu olan Türkiye’nin otomobili özellikle gençlerde büyük ufuk açtı. Ben de bugünkü yazımda yıllardır üzerinde titrediğim Milli Sporumuz Hemsball’un önemini yerli araba üzerinden açıklamak istiyorum.

Kısa adı TOGG olarak bilinen Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş otomobil endüstrisine hızlı bir giriş yaptı ve Türkiye’nin otomobili olarak ifade edilen yerli arabanın tanıtım lansmanında ülke olarak gurur duyduk. Gerçekçi olmak gerekirse Devrim arabasını üreten bu millet için bugün yerli arabayı üretmemiz beklenen bir durumdu.

Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, yaptığı açıklamada yerli arabanın ekonomik boyutunu adeta gözler önüne serdi. Anadolu grubu, BMC, Kök grubu, Turkcell, Zorlu Holding ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin oluşturduğu TOGG’nin 15 yılda 50 milyar Euro gelir sağlayacağını ve cari dengeye ise 7 milyar euro  katkı sağlayacağını söyleyen Baran, yerli üretime dikkat çekti.

Bursa’da fabrikası kurulacak TOGG’un istihdam ve diğer sanayi dallarına katkısını da düşündüğümüzde bam başka bir durum karşımıza çıkıyor. Tarihte büyük imparatorluklar kuran aynı zamanda büyük imparatorluklar yıkan bu büyük millet, elbette ki bununla yetinmemeli ve her alanda yerli üretime ve tasarıma değer vermelidir.

Yerli araba konusu açıklığa kavuştuktan sonra oyun malzemelerinden ulusal ve uluslararası organizasyonuna kadar patentinin Türkiye’de olduğu Milli Sporumuz Hemsball konusuna değinmeden geçmeyeceğim. Cari açık, işsizlik, sosyal ve ekonomik sorunlarla başa çıkmanın bir başka yolu da yerli üretim. Her yaştan bireyin rahatlıkla her yerde oynayabileceği Hemsball ise tıpkı yerli araba gibi bu sorunların panzehiri gibi.

Bir spor düşünün! Tasarım, üretim, patent ve lisans haklarının Türkiye’de olduğu ve yüzlerce ülkenin tanıdığı bu sporumuzun, ulusal organizasyonların yanında Avrupa ve Dünya şampiyonalarında yer alması; spor malzemesi sektörünün, hakemlerin ve sporcuların kullandığı kıyafet ve aksesuarları düşündüğümüzde ise tekstil sektörünün gelişmesine katkı sağlamış olacak. Tabiki bunun neticesinde milyarlarca euro ülke ekonomisine para akışı sağlanacak ve kalkınma hızlanacak.

Peki Neler Yapılmalı?

  • Türkiye Hemsball Federasyonu Kurulmalı
  • Okul sporları ve kulüp şampiyonaları ve organizasyonu yapılmalı
  • Türkiye ve dünyada tanıtım lansmanları gerçekleşmeli
  • Sağlık Bakanlığı ile koordineli çalışılarak pratik bir spor olması itibarı ile sağlık endüstrisine yer almalı
  • Hemsball ile ilgili kamu spotu düzenlenmeli

Burak ÖZTÜRK – Spor Yöneticisi

YORUMLAR

  • 0 Yorum