Pınar Tıngır

Pınar Tıngır


Pandemi Sonrası Özel Çocukların Eğitime Uyum Süreçleri / Pınar Tıngır

04 Ekim 2020 - 22:15
Reklam

Küresel bir salgın haline gelen Korona virüs nedeniyle birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de yüz yüze eğitime on üç hafta boyunca ara verildi. Bu nedenle ülkemizdeki milyonlarca öğrenci ve aile evde kalarak uzaktan eğitim ile derslerini sürdürerek EVDE EĞİTİM sloganıyla bu duruma uyum sağlamaya çalışmıştır.

Bu dönemde aileler, özel gereksinimli çocuklarının alıştıkları günlük rutinleri bozulduğu için problem davranışlarla karşılaştıkları durumlarda kaygıları daha da artmış ve desteğe ihtiyaç duymuşlardır. Bu sürecin kahramanları olan anne ve babalara teşekkürlerimi sunarım…

Eğitim merkezlerinin açıldığı ve yüzyüze eğitimin başladığı bu günlerde özel çocuklarımız bir uyum sürecinden geçmektedirler. Başladığımız ilk hafta bu süreci oryantasyon süreci olarak değerlendirdik. Sosyal çevreden uzak kalan öğrencilerimize oyun ve iletişim temelli eğitim Programları sunarak bu süreci daha keyifli  bir öğrenme ortamına dönüştürdük. Oyun temelli etkinlikler çocukların uyumlu ve mutlu olarak yaşamalarını hedefleyen gelişimsel bir terapi şeklidir. Çocukların oyunu ve oyuncakları kullanarak kendilerini ifade etme gereksinimlerini kolaylaştıran özel bir süreçtir. Çocuklara güvenli bir ortam sunan terapist çocukları cesaretlendirerek   yaratıcı fırsatlar sunar  kendilerini oyunlar yoluyla ifade etmelerini sağlar. Oyun ve oyuncaklar kullanılarak iletişim kurmaya, sorunları çözmeye istenmeyen davranışları azaltmaya destek olur. Çocuğa her zaman ne yapması gerektiğini söylemek yerine düşünmesini sağlayarak sosyal duygusal ve bilişsel gelişimini oyun yoluyla destekleyebiliriz. Bunun için DRR FLORTİME Modeli çocuğun liderliğinde güvenli ve samimi  doğal ortamlarda etkileşim ve iletişime geçmelerine rehberlik eder. Çocuklarımızın sosyal ve duygusal gelişimlerini destekler. DRR FLOORTİME otizm spektrum bozukluğu, down sendromu, dil ve konuşma bozukluğu ,  dikkat eksikliği ve hiperaktivite ,gelişimsel gerilikler, duygusal ve dürtüsel sorunları olan çocuklar ve onların aileleri için geliştirilmiş bir programdır.

ÇOCUKLARIMIZIN DÜNYALARINA  DAHİL ORTAK PAYDALARDA BULUŞABİLMEK DİLEĞİYLE;

Sağlıklı Günler Dilerim…

‘Eğitim Danışmanı Pınar TINGIR’

YORUMLAR

  • 0 Yorum