Prof. Dr. Bülent Topuz

Prof. Dr. Bülent Topuz

Bülent Topuz'un Tüm Makaleleri

Denizli'den Bir Kaymakam Geçti; Hayrettin Balcıoğlu / Prof. Dr. Bülent Topuz

22 Eylül 2021 - 21:54
Reklam

Pamukkale ilçemizin kaymakamıi Hayrettin Balcıoğlu şehrimizden ayrıldı. Pasvak olarak kendisi ile çok yakın ve koordinasyon halinde çalıştığımız Sayın Kaymakamım Balcıoğlu için şuraya notumuzu düşelim istedim.

Öncelikle belirtmek isterim ki, Pasvak olarak, başta sayın valilerimiz olmak üzere mülkü amirlerimiz ile her zaman işbirliği ve koordinasyon içinde olduk. Ben mülkü amirlerimizi hep memleket sevdalısı olarak gördüm. Bir küçük ilçede kaymakam olarak başlayıp; dolaşa yaşaya birer adap erkan timsali olur gelirler. Atandıkları şehrin en tepe yöneticisi de olsalar neticede birer misafirdirler. Bir taraftan şehri öğrenirler bir taraftan kum saatinin azalan kısmına bakarlar. Son kum taneciği düştüğünde geriye bi isim, bi de birkaç anı kalır. Bazıları ile daha yakın işbirliği içinde olduğumuz muhakkak. Bazı mülki amirlerimiz ile hekim olmaktan da kaynaklanan şahsi dostluklarım oldu, ancak bu yazımı kurumsal işbirlikleri ile sınırlı tutuyorum. Bu vesile ile adlarını ve güzel anılarını anmak isterim.

Pasvak ilk yola çıktığında Gazi Şimşek valim vardı. Onun sivil kıyafetleri ile geçerken uğrayıp bi çayımızı içmesini unutmam. Yavuz Erkmen valim Vakıflar Bölge müdürlüğünün sıcak yemek işinden çekilmesi, dolayısı ile maddi desteğinin çekilmesi kararına denk gelmişti. Pasvak’da toplanıp ne yapabiliriz kaygısı ile istişare yaptığımızı unutmam. Abdulkadir Demir valim ihtiyaç sahibi olduğu halde sıcak yemek için müracaat etmeyenlerin aranıp bulunması konusunda hassastı. Ahmet Altıparmak valim il dışından gelen ve Pasvak benzeri sosyal sorumluluk projeleri yürüten kişi ve kurumlara Pasvak’ı mutlaka ziyaret etmelerini salık verir, bizleri de bu kişilerle tanıştırma gayreti içinde olurdu. Hasan Karahan valim arasıra maddi katkıda bulunur kimse bilsin istemezdi, hala uzaklardan bu hasletini devam ettiriyor. Anısı taze olan Balcıoğlu kaymakamıma gelince;

Onunla birden fazla ve süreklilik arz eden işlerimiz oldu, adeta gündelik görüşür olduk. Öncelikle kendilerinin koordinasyonunda lise öğrencilerine “Başka Hayatlar Da Var” projesi kapsamında hayatın öteki yüzünü gösterdik. Lise öğrencileri proje kapsamında vakıfta birer gün çalışarak ve ihtiyaç sahiplerinin evlerine sıcak yemeği bizzat bırakarak, içinde yaşadıkları toplumun öteki yüzünü görürken, ailelerinin kendilerine sağladıkları olanakların ne kadar değerli olduğunu anladılar. Hem gençlerin, hem de ailelerin böylesi bir deneyimden son derece hoşnut kaldıklarını yaşayarak gördük.

Kurban bayramında vakfa gelen parça etleri kaymakamlıklarımız ile işbirliği içinde ilçelerin en ücra mahallelerine kadar ulaştırdık. Kaymakamlığın Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfının toplumun kılcal damarlarını bilen birikiminden faydalanma konusunda çok iyi koordine olduk.

Balcıoğlu kaymakamım veri kullanmasını sever ve bilirdi. Hem kaymakamlığın mevcut verilerini kullanır, hem de birlikte verdiğimiz hizmetlerin çıktılarını kayda geçirmeye çalışırdı. Bu amaçla öğrenci ve veli anketleri hazırlatır, sonuçlarını değerlendirmeye tabi tutardı. Bir akademisyen olarak bu çok hoşuma giderdi. Ben de altta kalır mıyım, bu verileri işin uzmanına Sosyolog Prof Türkan Erdoğan hocadan değerlendirmesini istemiştim. Sonuçlarını kamuya açık bir toplantı ile sunacaktık ki, ahh pandemi bize neler etti.

Muhakkak ki Sayın Kaymakamım Balcıoğlu ile daha çok hayata dokunacaktık ama dedim ya pandemi izin vermedi. Sayılı gün geldi geçti, beş yıl doluverdi ve devletin memuru devletin gösterdiği yere doğru yola çıktı…


Balcıoğlu’nun Aydın Yenipazar’dan, yani hemen şuracıktan olmasından mıdır nedir, hep kendimizden bildik. O da bizi kendinden bildi. Bu ayrılığı bir veda olarak görmüyoruz. Onu uğurlarken yolumuzun kesişeceğinden emin gibiydik. Bakalım göreceğiz…


Kendisine yeni görev yeri olan Dalaman Havalimanı Hudut Mülki İdari amirliğinde başarılar dileriz…

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar