Reklam
Prof. Dr. Bülent Topuz

Prof. Dr. Bülent Topuz

Bülent Topuz'un Tüm Makaleleri

Kurban Bayramı; Yeni Hizmet Binamızda Buluşalım / Prof. Dr. Bülent Topuz

19 Temmuz 2021 - 23:54
Reklam


Kurban bayramını, tıpkı çocukluğumuzda olduğu gibi kurban eti eşliğinde Pasvak’ın bahçesinde bayramlaşarak geçirmek artık geleneksel hale geldi. Sadece geçtiğimiz yıl bu geleneksel bayramlaşmamızı buruk bir şekilde yaptık. Her ne kadar Merkezefendi ilçemizde yapılan yeni hizmet binamız sosyal izolasyona imkan tanımak bakımından yeterli ise de, kurban bağışçılarında yığılma olmaması bakımından randevular ile zamana yayıldı ve ikramlar ekmek arası kavurma ile geçiştirildi.


Bu yıl hem pandeminin şiddetindeki zayıflama, hem de bahçesinde yaptığı ağırlama çalışmaları neticesi, Pasvak, gönüllülerini pandemi öncesi yıllarda olduğu gibi ağırlamaya hazır.

Pasvak’ın kurban bağışçılarına sunduğu imkanları tekrarlamak gerekirse;

Kurban ibadetini Pasvak tesislerinde yerine getiren hayırseverler doğrudan bağış ve kesim için vekalet verip sonraki süreçlerden uzak olabildikleri gibi; kurbanlarının kesimi esnasında bizzat başında bulunup öncesinde ve sonrasında aşevinin bahçesinde kurban eti eşliğinde bayramlaşabiliyorlar. Kestikleri kurban etinden tadımlık bir miktar kendilerine alabiliyorlar.

Pasvak’ın yeni hizmet binasında bulunan kesimhane, aynı anda birçok kesimin yapılabilmesini ve hemen oracıkta karkas ete dönüştürülebilmesini sağlıyor. Kesim alanının yanı başındaki geniş kapasiteli soğuk hava deposu sayesinde kurbanlık etlerin yıl boyunca kullanılmasına imkan sağlanmış durumda. Böylece geçmiş yıllarda, depo imkanlarının ötesinde olan bağışları gıda takası yolu ile değerlendirme zarureti de ortadan kalkmış oldu.

Vakfa bol miktarda parça et de gelmektedir. Vatandaş kurbanının uygun mekanlarda kesip parçalattıktan sonra dağıtmak istediği kısmı Pasvak’a getirmektedir. Bu parça etler hızlı bir organizasyon ile anında ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır.

Pandemi sürecinde Vefa çalışma grupları vasıtası ile toplumun kılcal damarlarına giren kaymakamlıklarımız, kimin hangi hanede ve ne halde olduğunu çok iyi öğrendiler. Bu hanelerin içinde kurban kesemeyen gerçek ihtiyaç sahipleri ellerinde liste halinde mevcut. Geçtiğimiz yıl Pamukkale ve Merkezefendi kaymakamlıkları ile birer protokol yapılarak, bu evlere bayramın birinci ve ikinci günü beşer kiloluk paketler halinde kurban eti ulaştırıldı. Böylece Pasvak’da kaydı olan 425 haneye ilaveten 700 civarında haneye daha ulaşıldı. Pasvak’a personel ve araç desteği sağlayan Pamukkale kaymakamımız Hayrettin Balcıoğlu’na ve Merkezefendi kaymakamımız Adem Uslu’ya teşekkür ederiz. Bu yılda aynı hizmet hane sayısı artırılarak devam edecek inşallah.

Benim bildiğim ve gördüğüm kurban etinin üçte biri ihtiyaç sahibi akrabalara, üçte biri ihtiyaç sahibi komşulara, üçte biri de ev halkına ayrılır. Bir an Pasvak’ın olmadığını ve kurbanımı kendimin dağıttığını düşünüyorum da, emin olun üç kapı sayamıyorum.

İyi ki varsın Pasvak…
Prof. Dr. Bülent TOPUZ
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar