Reklam
  • Reklam
Raşit Öztürk

Raşit Öztürk

Raşit Öztürk'ün Tüm Makaleleri

Dijital Faşizm / Raşit Öztürk

13 Ocak 2021 - 00:38
Reklam


Vatandaşın kafası birkaç gündür çok karışık, o kadar karışık ki! enflasyon % 50 ye dayansa, dolar 10 lira olsa bile ne gam! Önemli olan WhatsApp dan çıkalım mı? Kalalım mı? yoksa başka platformlara mı geçelim. Çevremde herkes bana soruyor ne yapalım? Diye, sanki ben iki satır yazı yazıyorum diye bu konularda uzman sanıyorlar. Yıllar önce bir makalemde bizim kuşak için yazmıştım, ‘’Bizler daktilo kuşağıyız birçoğumuz bilgisayar kullanmaya bir türlü geçemedi eğer dijital okuryazar olamaz isek, torunlarımızla iletişim kurabilmemiz mümkün olamayacak’’ hakikaten de öyle, çevremde bir çok arkadaşım akıllı cep telefonunu sadece arama ve konuşma için kullanabiliyor, sosyal medya ya gireceği zaman, ya da takıldığı her konuda torunlarından yardım almak zorunda kalıyor. Yurdum insanının durumu bu halde iken, seksen üç milyon nüfuslu Ülkemizde yüz milyonun üzerinde kullanılan aktif cep telefonu hattı ve sosyal medya kullanmaya bu kadar meraklı bir halk var iken WhatsApp ı kapat sosyal medyaya girme demek abesle iştigal olurdu.
Vatandaşımız bu durum için alternatifler arayıp durur, haberlerden ya da sosyal medyadan duyduğu başka platformlara geçmeye pek istekli görünüyor. Yakın bir arkadaşım sordu bana, ne yapayayım? Diye. ‘’ Valla memlekette demokrasi var istediğin platforma geçebilir hatta aynı yerde kalmak için koşulları kabul bile edebilirsin dedim’’ Yakınımın sinirlenip bana ettiği lafları buraya yazmam mümkün değil ‘’ Ben sana bir şey soruyorum, senin bana verdiğin cevaba bak’’ dedi, fırçayı yiyince tane tane açıklamam gerekti.
Sen teknoloji üretememiş isen ve onların ürettiği teknolojiyi kullanmaya mahkum isen iki alternatifin var, ya kullanmayacaksın ya da mevcut platformlardan birini seçeceksin.
Whatsapp …… Amerikan
Telegram………Rus
Signal…………. Amerikan
Bip……………. Türk merkezi Hollanda da
Viber…………. İsrail Ordusu
WeChat………. Çin
Line…………... Japon
Eeeee şimdi karar verin hangisini kullanacaksınız ve hangisi sizin için daha güvenli, karar vermek zor değil mi?
Benim şahsi görüşüm teknolaji üreten ve bunu tüm Dünyanın kullanımına sunan Ülke Amerika dır. WhatsApp kullanmasan bile elindeki akıllı telefondan senin o an nerede olduğun, ne yediğin nabzının kaç attığı, kaç adım attığın ve benzeri birçok şeyini telefonundan biliyorlar zaten, o yüzden WhatsApp tan kurtulup başka birinin kucağına düşmeye hiç gerek yok, elinde kullandığından memnunsan kullanmaya devam et.
Sigmund Freud ne demiş! ‘’Tecavüz kaçınılmazsa keyfini çıkarmaya bak’’ doğru bir söz, biz kendi sistemlerimizi kuramaz ve başkalarının sistemlerini kullanmaya mahkum isek eğer, Freud un dediğini yapmak gayet mantıklı değil mi?
Ben öyle yapacağım, sizleri bilemem. Demokrasi var memlekette.
Raşit ÖZTÜRK
Yazar

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum