Reklam
Raşit Öztürk

Raşit Öztürk

Raşit Öztürk'ün Tüm Makaleleri

Hayvanları Koruma Kanunu / Raşit Öztürk

19 Temmuz 2021 - 10:38
Reklam


Takipçilerim bilir, Hayvan Beslemek, Yılkı Atları, İstanbul’un Aziz Hayvanları ve Atlara Kıymayın Efendiler başlıkları altında dört adet makale yazmış ve ülkemizdeki hayvanların ve onlara yapılan eziyetleri dile getirmiştim. Hayvanları koruma kanununun bir an önce çıkması gerektiğini, hazırlanan kanun teklifinin komisyonda görüşülerek 15 Mart'ta Sn. Cumhurbaşkanımıza sunulacağını ve sonra meclise geleceğini yazmıştım. Geçte olsa hayvan dostlarımızın korunması için hazırlanan kanun 09.07.2021 tarihinde 7332 no. ile mecliste kabul edilerek yasalaştı.
Bu konuda çok mutlu olduğumu belirtmeme izin veriniz, elbette hazırlanan bu kanun hayvan hakları kuruluşlarının ‘’Hayvanları Koruma kanunu değil Hayvan Hakları yasası isteriz’’ eleştirilerine maruz kalsa ve onların isteklerini tam karşılamasa bile ileride kanuna eklenecek yönetmeliklerle eksiklerinin giderileceğinden eminim. Kanunun tüm maddelerini burada yazarak sizleri sıkmak istemem, isteyen Google'dan bakabilir, benim için önemli olan birkaç maddeyi belirtmekle yetineceğim.

 • Kedi ve köpek sahipleri, hayvanlarını dijital kimliklendirme yöntemleriyle kayıt altına aldırmakla yükümlü olacak.
 • Ticari amaç güdülmeksizin bakılan ev hayvanı, bulunduğu yere bakılmaksızın sahibinin borcundan dolayı haczedilemeyecek.
 • Kedi ve köpek sahiplerinin dijital kimliklendirme yöntemiyle hayvanlarını kayıt altına almaması halinde hayvan başına 1200 lira para cezası verilecek.
 • Hayvanların sahiplenilmesi ve bakımı ile ilgili yasaklara ve yükümlülüklere uymayan ve alınması gereken önlemleri almayanlara hayvan başına kesilen para cezası tutarı 60 liradan 1000 liraya çıkarılıyor.
 • Ev hayvanı satış yerlerinde kedi ve köpek bulundurulmasına ilişkin hükme aykırı hareket edenlere, hayvan başına 500 lira idari para cezası kesilecek.
 • Nesli yok olma tehlikesi altında olan bir hayvanı öldüren kişi 1 yıldan 5 yıla kadar hapis, bir hayvan neslini yok eden kişi ise 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak.
 • Bir ev hayvanını veya evcil hayvanı kasten öldüren kişi, 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezası alacak.
 • Hayvanlarla cinsel ilişkide bulunan kişiye, 6 aydan 3 yıla kadar hapis ve 100 günden az olmamak üzere adli para cezası uygulanacak.
 • Bir ev hayvanına veya evcil hayvana işkence eden veya acımasız ve zalimce muamelede bulunan kişi, 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası alacak.
 • Hayvanların kullanıldığı kara ve su sirkleri ile yunus parklarının kurulması yasaklanıyor.
Hayvanların bir mal olarak değerlendirilmesinden çıkarılıp onlarında birer canlı olarak değerlendirilmesi ve kimliklendirilmesi en önemli madde bence. Bu konuda alt yapımız çoktan oluşmuş durumda, bilirsiniz! Çiftlik hayvanlarının hepsi, kulak küpeleri ile kayıt altında tutulmakta ve bakanlık tarafından sıkı şekilde denetlenmektedir.
Elbette kanunda öngörülen hapis ve para cezaları, hayvanlara yapılan eziyetlerin önlenmesinde yüzde yüz etkili olmasa da caydırıcı olacağı kesin. Önemli olan insanımıza hayvan sevgisinin aşılanması, bu dünyanın onlarla daha güzel olduğu, onlarında bizim gibi Allah’ın yarattığı birer canlı olduğu, onlara iyi davranmamız gerektiğinin bilincinde olan hayvan sever bir neslin yetiştirilmesidir. Bu iş için geç kalınmadan, anaokulundan başlanılması gerekmekte.
Medeni ülkelerde olan Hayvanları Koruma kanunu ülkemde kabul edilerek yürürlüğe girdi, bu kanunun çıkması için emek harcayanlara kendi adıma ve ailemizin bir üyesi olan sevgili köpeğimiz MAYA adına teşekkür ediyorum.
Raşit ÖZTÜRK
Yazar

YORUMLAR

 • 0 Yorum