Sevim Akşit

Sevim Akşit

Sevim Akşit'in Tüm Makaleleri

Pandemide Yarıyıl İçin Tatil Önerileri / Sevim Akşit

08 Şubat 2021 - 21:17


 
İnsanoğlu tarih boyunca birtakım zorluklar ile karşılaşmıştır. Genel olarak ilk aklımıza gelen ekonomik, politik ve eğitim alanında gerçekleşen bazı problemlerdir. Ancak günümüzde Covid-19 salgını nedeniyle bu durum değişmiştir. Toplum sağlığını olumsuz yönde etkileyen Covid-19 salgınının bireylerin üzerinde birtakım etkileri olacağı kaçınılmazdır. Dolayısıyla Türkiye’yi ve tüm dünyayı etkileyen Covid-19 salgınının çocuklar üzerindeki etkileri de göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir. Özellikle yarıyıl tatilinin ailece verimli bir şekilde geçirilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Bu nedenle bugünkü köşe yazımda Çocuk ve Ergen Psikiyatr- Psikoterapisti Dr. Fırat Hamidi Bey ile kısa bir söyleyişe yer vermek istiyorum.
Pandeminin etkileri nelerdir?
Pandemiden kaynaklı okul ve eğitim sistemi alanında farklılıklar meydana geldi. Dolayısıyla gerek eğitim sürecinde gerekse yarıyıl tatili için pandemi yeni bir deneyim yaşamamıza neden oldu. Bu yeni deneyimlerimizin sonuçlarını ilerleyen süreçte hep birlikte göreceğiz. Bununla birlikte geriye dönük değerlendirmelerimizi, kazanmış olduğumuz tecrübeleri sonraki olası benzer durumlar için kullanabileceğiz. Sonuç olarak dünya nüfusunun tamamı bu süreçten bir şekilde etkilendi. Bazılarımız en sevdiklerini, bazılarımız işlerini kaybetti. Geri dönüşü, tesellisi olmayan acılar bıraktı. Dolayısıyla bizim temennimiz bu süreci en iyi şekilde atlatmak ve tekrar yaşamamamızdır.
Ne var ki bugünlerde pandemi ve etkileri halen devam etmektedir. Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da yaşam şeklini ve kalitesini olumsuz yönde etkiledi. Bu süreçte evde olmak hiç de kolay olmadı lakin her şeye rağmen beynimiz o kadar mucizevi bir organdır ki kötü ve olumsuz yaşanan her türlü olay ve durumda bile baş etme stratejileri geliştirmeye devam etti. Özellikle karşılaştığı yeni durumlara bir şekilde uyum sağladı. Örnek verecek olursak pandeminin ilk başlarında maske takma davranışını çocuklara nasıl öğreteceğiz diye düşünürken, aksine 2-3 yaşındaki çocuklar bile biz yetişkinlerden çok daha kolay ve sorunsuz uyum sağladılar. Çocuk, dışarı çıkarken kendiliğinden ebeveynlerinden maskelerini talep edebiliyorlar. Tüm bunları göz önünde bulundurursak çocuklar yarıyıl tatilinde pandeminin devam ettiğinin farkında ve bilincinde olacaklar.
Yarıyı tatilinde nelere dikkat etmeliyiz?
Yarıyıl tatilinde en nihayetinde çocukların hakkı, her ne kadar uzaktan eğitm döneminde olduğu gibi evde kalsalar da tatil gibi geçirmelerine fırsat ve imkan sağlamak evebeynin en temel görevi olmalıdır. Gösterilen çabanın takdir edilmesi birinci kuralımız olmalıdır; sonrasında ilgi, sevgi ve şefkat göstererek, daha çok kaliteli vakit geçirilmelidir. Çocuklar kendileri için kısıtlamanın olmadığı saatlerde sosyal mesafe, maske ve hijyen kuralları içerisinde mümkün olduğunca site içi, park, bahçe gibi açık alanlarda vakit geçirebilirler. Bununla birlikte evde eğitsel oyunlara da yer verilmelidir. Ayrıca ev içi etkinlikler ve çocuğun yaşına göre oyun saatlerine zaman ayrılması da önemlidir. Ancak kitap okumak ya da eksik kalmış derslerin tekrarı için teşvik edilmeli, lakin zorlanmamalıdır.
Arş. Gör. Sevim AKŞİT
İstanbul Rumeli Üniversitesi
Spor Bilimler Fakültesi
Engelliler İçin Egzersiz ve Spor

YORUMLAR

  • 0 Yorum