Yeme Bozukluğu Psikliyatrik Sorun / Psikolog Cemrenaz Coşkun / 06.10.2018

0
651

Yeme bozuklukları, anoreksiya nervoza, bulimiya nervoza ve son yıllarda tanımlanan tıkanırcasına yeme bozukluğu gibi psikiyatrik hastalıkların içinde yer aldığı bir tanı grubudur. Bu hastalıkları ruhsal kaynaklıdır ve bedensel belirtiler ön planda gibi görünse de ciddi ruhsal sorunlarla beraberdirler.

    Anoreksiya Nervoza: Belirgin olarak vücut ağırlığının düşük olmasına rağmen, kilo almaktan yada şişmanlamaktan aşırı korkma, beslenmeyi ihtiyacın altında kısıtlama, aşırı egzersiz, diyet yapma, kusma, sık tartılma ve aynaya bakma şeklinde davranışlar ve kendini değerlendirmede vücut ağırlığına gereğinden fazla önem verme ile tanımlanır. Ruh sağlığı ile beden sağlığı da değerlendirilmelidir.    Bulimiya Nervoza: Aşırı yeme atakları ve ardından gelen kusmaların ön plana olduğu bir yeme bozukluğudur. Hasta zayıf bir bedene sahip olmak için anoreksiyada olduğu gibi yediklerini dışarı atmak ister. ( Bu iki bozukluğun arasındaki fark bulimiya hastalarının hafif kilolu ya da normal beden ağırlığında olamamalarıdır. )

    Yeme bozuklukları psikolojik, çevresel ve ya sosyo-kültürel sebeplerden meydana gelebilir. Beden sağlığımız için mutlaka bir doktora danışmalıyız. Tek bir tedavi yaklaşımından çok bir çok yaklaşımın bir araya gelişi ile hastaya yardımcı olmak daha doğrudur.

‘Psikolog Cemrenaz COŞKUN’

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.