Reklam
  • Reklam

Yeni Mutasyon Yeni Bir Küresel Dalgalanmaya Neden Olabilir

İngiltere’nin DSÖ’ye bildirdiği, mutasyona uğrayan koronavirüs nedeniyle açıklama yapan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, "İngiltere’den bildirilen B.1.1.7 virüsü, 2021’de yeni bir küresel dalgalanmaya neden olabilir" dedi.

Reklam
Yeni Mutasyon Yeni Bir Küresel Dalgalanmaya Neden Olabilir
20 Aralık 2020 - 19:26

Prof. Dr. Tevfik Özlü, yaptığı açıklamada: ‘’İngiltere'den bildirilen B.1.1.7 virüsü, 2021'de yeni bir küresel dalgalanmaya neden olabilir. Bu virüste gözlenen N501Y, Spike 69-70 del ve P681H mutasyonlarının, virüsün daha kolay ve hızlı yayılmasına neden olabileceği, hastalığı geçirenlerde ve aşılananlarda oluşan bağışıklıktan kurtulmasını sağlayabileceği öngörülüyor.

Hastalığın kliniğini, risk gruplarını ve şiddetini değiştirip değiştiremeyeceğini ise şimdilik bilemiyoruz. Umarım kötü senaryo gerçekleşmez. Ama dikkatli olmamız ve tedbirlere uymakta ihmalkarlık yapmamamız gereken günlerdeyiz’’ ifadelerini kullandı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson “Mutasyona uğramış koronavirüs önceki virüse göre %70 daha bulaşıcıdır” diye açıklama yapmasının ardından İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, mutasyona uğramış yeni koronavirüsün kontrolden çıktığını açıklamıştı.

Yeni mutasyonun ortaya çıkmasının ardından Avrupa ülkeleri bir bir İngiltere’ye uçuşları yasaklamaya başladı.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SputnikV Aşısı Türkiye'de Üretilecek
SputnikV Aşısı Türkiye'de Üretilecek
Avrupa Kıtasında Koronavirüs
Avrupa Kıtasında Koronavirüs