Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı tarafından kalbi delik olan iki çocuk hastaya ASD (Atrial Septal Defekt) kapatma işlemi gerçekleştirildi.

Çocuk Kardiyoloji Polikliniğine üfürüm nedeniyle başvuran iki çocukta yapılan ekokardiyografi ile kalbin kulakçıkları arasında geniş delik (ASD) olduğu görüldü. Daha ileri inceleme yöntemi olan yemek borusundan prob yutturularak yapılan ekokardiyografi ile hastaların ameliyatsız ASD kapatma işlemine uygun olduğu görüldü. Çocukların kalplerindeki delikler kapalı yöntem olarak da adlandırılan ameliyatsız yöntemle kasıktan girilerek kapatıldı. Denizli’de çocuklarda sadece hastanemizde uygulanan özellikli bir işlem olan ASD kapama işlemi; Prof. Dr. Dolunay Gürses, Doç. Dr. Münevver Yılmaz, Uzm. Dr. Merve Oğuz ve Uzm. Dr. Emine Sayın tarafından oluşan çocuk kardiyoloji ekibi tarafından başarıyla gerçekleştirildi. Çocuklar yaklaşık yarım saat süren işlemin ertesi günü taburcu edildi.

Okula giden çocukları hastalıklardan nasıl koruruz? Okula giden çocukları hastalıklardan nasıl koruruz?

Denizli Valiliğinden orman yangınları ile ilgili rahatlatan açıklama Denizli Valiliğinden orman yangınları ile ilgili rahatlatan açıklama

Konu ile ilgili bilgilendirme yapan Pamukkale Üniversitesi Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Dolunay Gürses; ''Atriyal septal defekt, kalpteki sol ve sağ kulakçıklar arasındaki duvarda delik olmasıdır. Çocukluklarda genellikle belirti vermez ve başka bir nedenle doktora gidildiğinde, muayenede kalpte üfürümün duyulması ile şüphelenilebilir. Kesin tanı, çocuk kardiyoloji doktoru tarafından yapılan muayene ve ekokardiyografi ile konur. Zamanında kapatılmayan ASD’ler, ilerleyen yaşlarda nefes darlığı, ritim bozuklukları ve hatta kalp yetmezliğine yol açabilir.” dedi.

Prof. Dr. Gürses hastalığın zamanında tanınması ve zamanında yapılacak girişimin, bu çocuklarda hayat kurtarıcı olduğunu belirtti ve erken tanının önemini vurguladı. Anjiyografi ile ameliyat olmaksızın kapalı bir şekilde bu deliklerin kapatılabileceğini ve işlemin çocuklar için güvenilir ve konforlu bir yöntem olduğunu belirtti.

Yeni Uzmanlar Hastaneye Güç Katacak Yeni Uzmanlar Hastaneye Güç Katacak

Editör: Denizli Güncel Sağlık