Yaşlanmayı Durduramayız Ancak Sağlıklı Yaşamın Kontrolü Bizde Yaşlanmayı Durduramayız Ancak Sağlıklı Yaşamın Kontrolü Bizde

Ailelerin, Çocuk Polikliniklerine en çok benim çocuğum kilo almıyor, benim çocuğum uzamıyor, benim çocuğum çok kilolu gibi şikayetler ile başvurduğunu ifade eden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Kaplan, çocukların temel sağlık göstergelerinin başında büyüme geldiğini söyledi. Kaplan: “Büyüme ve gelişme çocukluk döneminin en önemli sağlık göstergelerinden birisidir. Çocukların, bebeklik döneminden başlayarak çocukluk, daha sonra da ergenlik dönemine kadar bir Çocuk Uzmanı tarafından yakın takip edilmesi gerekmektedir. Büyümenin değerlendirilmesinde yaşa göre ağırlık, yaşa göre boy ve yaşa göre baş çevresi ölçümleri en sık kullanılan ölçümlerdir. Çocukların dengeli beslenmesi büyüme ve gelişmede önemli bir yere sahiptir. Beslenmede karbonhidrat, protein, vitamin, mineral ve yağlar yeterli düzeyde olmalıdır. Önemli olan çocuğun yediğinin miktarı değil besleyici değeridir. Bebeklik döneminde beslenmede en önemli besin kaynağı anne sütü iken çocuk büyüdükçe anne sütünün yerini sofra yemekleri alır. Beslenmede en önemli etken çocuğa bir rutin oluşturmaktır. Çocuklarda; aynı saatlerde yemek yemeye, besinlerin karbonhidratı, yağı, protein açısından dengeli olmasına, mutlu bir ortam olmasına, az sevdiği yiyecekleri çok sevdiği yiyeceklerin içinde sunmaya ve uykuyu düzenli ve yeterli almasına dikkat edilmelidir. Aynı şekilde yetersiz beslenme kadar aşırı beslenmeye bağlı oluşan obezite de çocukluk döneminde en önemli problemlerimizden birisidir. Büyüme ve gelişmeyi desteklemek ebeveynlerin en önemli konularından biridir” diye konuştu.

Çocuklarda Kanser Çocuklarda Kanser

Çocuklarda uyum bozukluğunun nedenlerini tek tek sıraladı Çocuklarda uyum bozukluğunun nedenlerini tek tek sıraladı

Uzm. Dr. Çiğdem Kaplan, çocukta yaşıtlarına göre, boy ya da kilo olarak bir gerilik olduğunda mutlaka bir Çocuk Uzmanına başvurulmasını istedi. Büyüme eğrilerinde yaşıtlarına göre boy ve kilo olarak geri olan çocukların ayrıntılı araştırılması ve düzenli takip edilmesinin gerektiğini belirten Kaplan, bir çocuğun sağlıklı büyüme ve gelişmesinde beslenme kadar aile tarafından sevilerek ve huzurlu bir ortamda büyütülmesinin de önemli olduğunu söyledi.

Editör: Denizli Güncel Sağlık