İnsan vücudunun doğal bir refleks eylemi olarak da ifade edilen öksürük, solunum yollarını tahriş edici maddelerden temizlemek amacıyla ortaya çıkar. Uzmanlar ise öksürük için 3 hafta boyunca geçmediği takdirde ve soluk soluğa kanılması durumunda veyahut kan tükürmesi durumunda akciğer kanserinin habercisi olabileceğini belirtiyor.

Peki geçirmiş olduğunuz öksürük alerjik kaynaklı mı veya soğuk algınlığı nedeniyle mi?

Geçmeyen Öksürük ve Nedenleri / Yararlı Bilgiler Geçmeyen Öksürük ve Nedenleri / Yararlı Bilgiler

İŞTE ÖKSÜRÜK TÜRLERİ

Kuru Öksürük

Covid-19 belası yakın dönemde birçoğumuzu buldu. Bunun yanında virüs kaynaklı ya da soğuk algınılığı nedeniyle kuru öksürüğe maruz kalabilirsiniz. Uzmanlar ise kuru öksürüğün tek nedeninin soğuk algınlığından sonraki kalıntılar olmadığını söylüyor. Gıdıklanma hissi yaşayabilirsiniz. Çoğu durumlarda ise balgam oluşmaz bile. Zamanla kendiliğinden kaybolabileceğini söylüyor uzmanlar...

Kuru Öksürük Üç Haftadan Fazla Sürerse;

Edinilen bilgiye göre İngiliz hekim Dr. Hana Patel kuru öksürüğün nedenlerini açıklarken alerji ve astıma dikkat çekti. Alerjik nedenlerden dolayı gerçekleşen öksürüğün gerekçeleri olrak göğüste sıkışma, nefes darlığı ve hırıltı olabileceğini söyleyen Patel, bazı durumlarda da reflüden kaynaklanabileceğini söyledi.

Balgamlı Öksürük

Birçoğumuzda balgamlı öksürüğe rastlıyoruz. Bu durumu yaşayanlar ise göğüsten geldiğine işaret ediyor. Enfeksiyon, grip ya da soğuk algınlığı nedenleriyle rastlanan balgamlı öksürük Dr. Patel ise soğuk algınlığından gerçekleşen balgamlı öksürüğe karşın geceleri baş yüksekte uyuyarak semptomların etkisinin azaltılabileceğini söylüyor.

Uzmanlar bol su içmenin, sıcak limonlu ya da ballı bitki çaylarının boğazdaki ağrıyı azaltabileceğini dile getiriyor. Saman nezlesi de balgamlı öksürüğe yol açabilir. Burun spreyi kullanmak da etkisini azaltabilir.

Akciğer kanserinin en önemli nedeninin tütün kullanımı Akciğer kanserinin en önemli nedeninin tütün kullanımı

Teknoloji bağımlılığına karşı ebeveynlere ve öğrencilere düşen sorumluluklar var Teknoloji bağımlılığına karşı ebeveynlere ve öğrencilere düşen sorumluluklar var

Kronik Öksürük

Eğer öksürük 3 hafta.dan uzun sürerse mutlaka doktora gidin. Alerji, astım, geniz akıntısı ve reflü kronik öksürüğe yol açabilir Dr. Patel, akciğer kanseri, kalp yetmezliği ya da tüberlükoz gibi önemli bir hastalığın habercisi olabileceğini ifade ediyor.

Kilo kaybı, gece terlemesi ve öksürükten kan gelmesi duruunun ciddiye alınması gerektiğini belirten uzmanlar, bu durumda acilen bir doktora gidilmesi ve akciğer kanseri belirtilerine karşılık bir önlem alınması gerektiğini söylüyor.