Normal şartlarda öksürük, birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Ancak, 2 haftadan uzun süren öksürük, geçmeyen öksürük olarak kabul edilir.

Geçmeyen öksürüğün birçok nedeni olabilir. En yaygın nedenler şunlardır:

Boğaz Şikayetleri / Yararlı Bilgiler Boğaz Şikayetleri / Yararlı Bilgiler

10 Büyük Küresel Halk Sağlığı Tehdidi Arasında 10 Büyük Küresel Halk Sağlığı Tehdidi Arasında

* Enfeksiyonlar: Viral veya bakteriyel solunum yolu enfeksiyonları, geçmeyen öksürüğün en yaygın nedenidir. Bu enfeksiyonlar, soğuk algınlığı, grip, zatürree, bronşit ve tüberküloz gibi hastalıklara neden olabilir.

* Alerjiler: Alerjiler, geçmeyen öksürüğün başka bir yaygın nedenidir. Alerjik öksürük, polen, toz akarları, evcil hayvan tüyleri veya diğer alerjenlerle temastan kaynaklanabilir.

Çocuklarda krup ve benzeri viral enfeksiyonlara dikkat! Çocuklarda krup ve benzeri viral enfeksiyonlara dikkat!

* Reflü hastalığı: Gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH), mide asidinin yemek borusuna geri kaçmasına neden olan bir durumdur. GÖRH, geçmeyen öksürüğün bir başka yaygın nedenidir.

*Astım: Astım, hava yollarının iltihaplanması ve daralmasına neden olan bir kronik akciğer hastalığıdır. Astım, geçmeyen öksürüğün bir diğer yaygın nedenidir.

* Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH): KOAH, hava yollarının daralmasına ve tahriş olmasına neden olan bir kronik akciğer hastalığıdır. KOAH, geçmeyen öksürüğün bir diğer yaygın nedenidir.

* Diğer hastalıklar: Geçmeyen öksürük, diğer bazı hastalıklara da bağlı olabilir. Bu hastalıklar arasında kalp yetmezliği, akciğer kanseri, tüberküloz, romatoid artrit, sarkoidoz ve silikozis gibi hastalıklar yer alır.

Kaynak: Cerrahi Hastanesi

Koroner arter hastalığı olanlar dikkat! Koroner arter hastalığı olanlar dikkat!

Editör: Denizli Güncel Sağlık