Eğlenerek öğrenmek istiyorum diyenlerin adresi belli oldu Eğlenerek öğrenmek istiyorum diyenlerin adresi belli oldu

Denizli İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi Vali Ali Fuat Atik başkanlığında, COVID-19 tedbirleri hususunda olağanüstü toplantı yaparak yeni kararlar aldı. Toplum sağlığı açısından ciddi risk oluşturan Koronavirüs salgınıyla mücadele sürecinde PCR test sonucu pozitif olanların uygun koşullarda izolasyona alınmaları ile ilgili kararlar da alındı. Alınan kararlar şöyle:
1. Geçici olarak bulunduğu yerde PCR test sonucu pozitif olduğu anlaşılan kişilerin izolasyon süreçlerini geçirmek üzere özel araçlarıyla (toplu taşıma vasıtaları kesinlikle kullanılmayacaktır) asıl ikametlerine dönmelerine yolculuk sırasında sair sebeplerle (mola vb.) diğer kişilerle temas etmeyeceğine yönelik taahhütte bulunması koşuluyla izin verilecek.
2. Asıl ikametlerine gidemeyecek durumda olan kişilerin Valiliğimizce belirlenen yerlerde izolasyon süreçlerini geçirmeleri sağlanacak.
3. Belirlenen yerlerdeki konaklama bedellerinin, izolasyona tabi tutulan kişilerce karşılanmasına, ancak yapılacak gelir tespitine göre konaklama bedelini karşılayamayacak durumdaki kişilere ait giderlere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca destek sağlanacak.
4. Kaymakamlıklarca karantina oteli belirlenmesi gereken durumlarda; izolasyon koşullarını sağlamak kaydıyla ekonomik açıdan en avantajlı yerler seçilecek.
5. İzolasyon koşullarını ihlal etmesi nedeniyle zorunlu izolasyona tabi tutulacak kişilerin belirlenen yerlerde konaklama bedelini kendileri ödemek kaydıyla kabul edilecek.
6. Geçici olarak bulunduğu yerlerde PCR test sonucu pozitif olduğu anlaşılan ve izolasyona alınabileceği herhangi bir yeri bulunmayan kişilerin izolasyona tabi tutulmaları için belirlenen yerlere;
•          Ziyaretçi kabul edilmemesine,
•          Güvenlik önlemleri için yeteri kadar güvenlik/kolluk personeli görevlendirilmesine,
•          İzolasyona tabi tutulması kararlaştırılan kişilerin sağlık durumlarını gözlemlemek ve buralarda görevli personelin salgınla mücadelede belirlenen tedbirlere uygun çalışmasını sağlamak üzere gerekli sağlık tedbirlerinin alınmasına, gerekirse sağlık personeli görevlendirilmesine karar verildi.
7.         01.09.2021 tarihli 34 Nolu İl Umumi Hıfzıssıhha Meclis Kararları ile konser, sinema, tiyatro, festival, her türlü kongre, konferanslar ve tüm spor müsabakaları, uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecek şehirlerarası seyahatler ile kapalı alan veya kapalı salonlarda yapılacak olan nikah merasimi, düğün, sünnet düğünü, kına gecesi vb. organizasyonlara katılımlarda HES kodu sorgulaması yapılarak Sağlık Bakanlığı covid-19 rehberine göre tam aşısız kişilerin seyahatleri veya etkinlere katılımlarında PCR zorunluluğu getirilmişti. Salgın kontrolü açısından hala geçerli olduğu üzere tüm işyeri ve işletmelerde personel ve hizmet alanlara yönelik HES kodu sorgulamasına hassasiyetle devam edilmesine, özellikle restaurant, kafeterya vb. yeme-içme mekanlarında müşterilere yönelik HES kodu sorgulamasının titizlikle yapılmasına, bu hususlara yönelik denetimlerin arttırılmasına karar verildi.
 

Editör: TE Bilisim