Kronik rahatsızlığı olanlar önlemini almalı. Yeni varyant eris Türkiye'ye de sıçradı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca resmen açıkladı. Bakan Koca'nın resmi twitter hesabından yapılan açıklamaya göre vatandaşların telaşlanmaması gerektiği belirtildi. Virüsün hasta etme gücünün de zayıf olduğunun altını çizen Koca, bu güne kadar Türkiye'de 9 kişide görüldüğünü ve bu eris varyantının aynı şehirde ve yurtdışı kaynaklı olduğunu söyledi.

Belki de aşının bu kadar önemli olduğunu hiçbirimiz bilmiyorduk Belki de aşının bu kadar önemli olduğunu hiçbirimiz bilmiyorduk

65 YAŞ ÜSTÜNE GRİP AŞISI UYGULAMASI

Bakan Koca'nın dikkat çeken bir başka açıklaması da grip aşısı uygulaması oldu. 65 yaş üzeri tüm vatandaşlar için grip aşısı uygulamasına geçileceğini söyleyen Koca bu uygulamanın 65 yaş altı olup da kronik rahatsızlığı olanlar için de geçerli olacağını kaydetti. Grip aşısı ile birlikte bu hastalığa yakalanma riskinin azalacağı ve şiddetinin daha az olacağı belirtildi. Gribin bu risk grubunda olanlarda zature, bronşit, sinüzit ve kulak enfeksiyonları gibi sonuçlar doğurabileceğinin altını çizen bakan, mutlaka aşı yaptırılması konusunda vatandaşları uyardı.