Üreten Kadınlar Festivalinin İkincisi de Denizli'de Üreten Kadınlar Festivalinin İkincisi de Denizli'de

Denizli Devlet ve Servergazi Devlet Hastanelerinde doğum yapan anneler, Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedavi gören bebeklerinden mahrum kalmıyor. Denizli Devlet Hastanesi’nde 12, Servergazi Devlet Hastanesi’nde 10 yatak olarak hizmet veren Anne Otellerinde 2023 yılında 1292 anne misafir olurken,  açıldığı günden bu yana anne otellerinden toplamda 11 bin 334 anne faydalandı.

Emzirmenin hem anneye hem de bebeğe yararı var Emzirmenin hem anneye hem de bebeğe yararı var

Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk ildeki anne otelleri hakkında bilgi verdi. Bebeği-çocuğu (0-2yaş) yeni doğan/çocuk yoğun bakım ünitesinde yatan annelerin ve doğumu yaklaşmış olup hava şartları, ulaşım vb. sebeplerden dolayı sağlık tesislerine ulaşmakta sıkıntı yaşayan ve sosyal endikasyonu olan gebelerin anne otellerinden yararlanabileceğini söyleyen Uz. Dr. Berna Öztürk; “Anne otellerimiz sağlık tesislerimizde özellikle yenidoğan/çocuk yoğun bakım ünitelerine  yakın yerlerde kurularak hizmet vermektedir.  Denizli Devlet Hastanesi’nde 12, Servergazi Devlet Hastanesi’nde de 10 yatak bulunmaktadır. Odalarımızda süt sağma makineleri, buzdolabı, telefon, televizyon mevcuttur. Yine wc ve duş imkânımız anne otellerinde bulunmaktadır. Anne otelimizdeki bu hizmetler için herhangi bir ücret de alınmamaktadır.  Ayrıca annelere hastanede kaldıkları sürede bebek bakımı, emzirme, anne sütünün önemi, beslenme ve el hijyeni gibi konularda eğitim verilmektedir” dedi.

Anne otelleri sayesinde anne ve bebek arasındaki duygusal bağın güçlendiğini, bebeklerin anne sütünden mahrum kalmadığını annelerin en iyi şartlarda konakladığını  bu sayede annelerin psikolojik ve fizyolojik olarak yıpranmadıklarını belirten Uz. Dr. Berna Öztürk; “ Anne otellerimiz bebeğin her ihtiyaç duyduğunda anneye temasını sağlamak, anne sütü alımını sağlamak, anne bebek uyum sürecini desteklemek, bebeğin tedavi sürecinde aileyi dahil edip tedavi sürecini kolaylaştırmaktadır. Anne sütü yeni doğan bebek için en kaliteli besindir ve bebeğin bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir. Anne ve bebek arasındaki bu tensel temas annedeki süt üretiminin artmasını da sağlamaktadır. Annelerimiz bebeklerini emzirecekleri zamanlarda Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedavi gören bebeklerinin yanına giderek bebeklerini emzirebilmektedir. Denizli’de Servergazi ve Denizli Devlet’te hizmet veren anne otellerimizde bu güne kadar toplam 11 bin 334 anne yararlandı. Yine 2023 yılında Denizli Devlet Hastanesi’nde 981, Servergazi Devlet Hastanesi’nde 311 olmak üzere toplam 1292 anneyi hastanelerimizde ağırladık” dedi.  

Pramature Doğan Bebek sayısı artıyor Pramature Doğan Bebek sayısı artıyor

Editör: Denizli Güncel Sağlık