Sigarayı bırakmayı düşünmeyenler için ölümcül tabloyu açıkladı Sigarayı bırakmayı düşünmeyenler için ölümcül tabloyu açıkladı

Malumunuz yaz dönemi süresince yazı yazmaya ara vermek gelenek haline geldi, fakat gündem tatil falan dinlemiyor.

Bizim kuşaklar iyi bilir ilk okuldan başlayıp orta okul dahil bilinen tüm bulaşıcı hastalıkların aşılarını olduk, bu aşılama sayesinde ülkemiz Dünya ülkeleri arasında 13 hastalığa karşı rutin aşı uygulaması yaparak. (difteri, boğmaca, tetanoz, çocuk felci, hepatit B, hepatit A, H. influenzae tip b, tüberküloz, kızamık, kabakulak, kızamıkçık, suçiçeği ve pnömokok ) çocuk ölümleri oranı dahil başarılı oldu ve bu hastalıkları ülkemizin gündeminden çıkardı. Bu aşılama işlerinin başarılı olmasında sağlık teşkilatımızın özverili çalışmasından bahsetmeden olmaz. Sağlık ocaklarındaki ebe ve hemşireler bulundukları bölgeleri ev ev gezerek kadının hamile kalmasının tespitinden sonraki tüm aşamaları takip edip, bebeğin doğumundan okula başlaması ve tüm aşılarının yapılması ve bunların kayda alınması işlerini başarılı bir şekilde takip ettiler. Bunları nereden mi biliyorum? Eşim ebe hemşire idi, çoğu zaman işlerinin yoğun olduğu zamanlarda gebe izleme ve çocuk aşı kartlarını eve getirir gün içerisinde gittiği evlerin kayıtlarını gece yarılarına kadar evde düzenler bende ona zaman zaman yardım ederdim. O zamanlar bazı bölgelerde bir hanımın ev ev gezmesinin uygun olmadığı yerler vardı, oto sanayinin içindeki yerleşim yerleri veya şehrin en ücra bölgeleri, oralara kendi arabamla onu bırakıp işi bitene kadar da beklediğim zamanları hatırlarım.

Efendim tüm bunları niçin anlattım, var bir sebebi elbet. Son günlerde basına yansıdığı kadarını duymuş olmalısınız Tüm Dünyanın bu hastalıkları tarihe gömdüğümüz için bizi takdir ettiği bir dönemden bu hastalıkların tekrar hortladığı ve yaygınlaştığı bir döneme geldik. Yukarıda anlattığım şekilde özverili çalışan bu sağlık teşkilatı insanlarının çoğu emekli oldu fakat ekranlarda bu hastalıkların geri geldiğini görünce, tüm emeklerinin boşa gittiğini düşünüyor ve haklarını helal etmiyorlar.

Komşu ülkelerden gelen aşılanmamış kişilerin yurda alınmasına gelmeden önce, kendi vatandaşlarımızın aşı reddi konusuna gelelim. Ben bu aşı reddi konusunu anlayamıyorum kusuruma bakmayım salaklığıma verin lütfen. Mazeretleri; bağlı olduğu tarikat izin vermiyormuş, aşıların içinde çip varmış, aşı kısırlık yapıyormuş vb. Aşı yapan hemşirenin hiç müdahale hakkı yok, en küçük bir sözde dahi şikayet edip hemşireye soruşturma geçirtiyorlar, aynı sıkıntı pandemi de de çok yaşandı. Hadi diyelim insan hakları var, var da aşı olanın insan hakkını nereye koymalı, aşılanmamış çocuğunu benim torunumun sınıfına göndermeyi biliyor, aşılanmamış bir çocuğun olduğu sınıfta diğer çocuklar aşılanmış olsa bile risk altındalar. Bu işler insan haklarıyla falan olmaz bu konuda insan haklarının askıya alınıp meta zoruyla her vatandaşın aşılanmasını, aşılanmak istemeyenlerin de okul kayıtları yapılmamalı, hastanelerde bakımları ücretli yapılmalı, bu işin başka çözümü olamaz bence.

Gelelim sınırlarımızdan ellerini kollarını sallayarak gelen adına mülteci denen birçoğu vatandaşlık almış ekmek elden su gölden yaşayan kişilere, bunlarda kabahat yok, girişte bunların kayıtlarını tutmazsan, aşılarını yapmazsan elbette ülkemizde her türlü hastalık hortlar, bunlar sağlık sisteminden bizden iyi faydalanıyorlar, hastanelerde çokça görmekteyiz, sağlık sisteminden faydalanacaksanız hepiniz aşılarınızı tam yaptıracaksınız demek çok mu zor anlamıyorum?  

Anlamadığım bir konu da sağlık bakanlığının bu vakaları gizleme gayreti içerisinde olması, bir bölgede bir ya da birkaç vaka görüldüğünde, o bölgede ne kadar aşı reddi dosyası varsa ortaya çıkarıp sağlık çalışanlarını aşı reddi yapan aileleri ikna etmeye göndermek, ret yapan ailelerde kadınların sözü geçmiyor ki! Hemşire gidip kadınla konuşuyor kadın ben karar veremem kocamın kararı diyor adamı arıyorlar, karar kesin sonuç değişmeden dönüp geliyorlar. Yazık yapılan emeklere yakılan benzine, mazota. Eğer çocuğunuza aşı yaptırmazsanız okula kaydı yapılmayacak sağlık sisteminden faydalanamayacak deyin bakalım ne oluyor.  Bir aşı ile önlenebilecek hastalıkların, aşı reddi ile oluşacak mali yükünün büyüklüğüne değinmeye gerek bile yok.                   

Tabi ki bu yazdıklarımı eleştirenler, karşı çıkanlar olacaktır bunlar benim şahsi düşüncelerim, birinin özgürlüğü bir diğerinin özgürlüğünün başladığı yerde biter. Çocuğu için aşı reddi yapmayı biliyor, hacca gider iken ise aşı yaptırmak için özel ilgi istiyor.

Ne günlere kaldık.  

Editör: Denizli Güncel Sağlık