24-30 Nisan aşı haftası nedeniyle Erişkin aşı polikliniği ve Pamukkök öğrenci topluluğu Pamukkale Üniversitesi hastanelerinde aşılar hakkında halka yönelik bilgilendirme yaptı.

Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji öğretim üyesi, aşı polikliniği sorumlusu Doç. Dr. Tuğba Sarı; aşıların en başarılı koruyucu sağlık müdahalesi olduğunu ve halk sağlığı açısından büyük önem taşıdığını belirtti. Aşıların, doğrudan ve dolaylı etkiyle birçok hastalığın oluşmasını ve yayılmasını engellediğini ve son derece güvenilir biyolojik ürünler olduğunu vurguladı. Aşılamayla oluşacak istenmeyen etkilerin görülme oranının, aşılanmama halinde meydana gelecek hastalıkların neden olduğu sakatlık ve ölüm olasılığından karşılaştırılamayacak kadar düşük olduğunu belirtti.

Zehir tacirlerini Honaz Jandarması paketledi Zehir tacirlerini Honaz Jandarması paketledi

10 Büyük Küresel Halk Sağlığı Tehdidi Arasında 10 Büyük Küresel Halk Sağlığı Tehdidi Arasında

Erişkin aşı polikliniği sorumlu hemşiresi Neşe Akol; üniversite hastanemizde tüm dünyada uygulanan, Sağlık Bakanlığı’nın önerileri ve bilimsel veriler dikkate alınarak, standardize edilmiş kılavuzlar ve formlar eşliğinde 3500 kişiye ücretsiz aşı yapıldığını belirtti.

Pamukkök tıp fakültesi öğrenci topluluğu başkanı Ali Kemal Yurtseven'in verdiği bilgiye göre, çocuklukta yapılan tetanoz, boğmaca ve difteri aşılarının, her 10 yılda bir tekrarlanması gerekiyor. Ayrıca kronik hastalığı olanlarda ve 65 yaş üzeri kişilerde ciddi hastalıkların ve ölümlerin önlenmesi için grip ve zatürre aşıları hekim önerisi doğrultusunda muhakkak yaptırılmalıdır. Kızamık, kızamıkçık ve kabakulak aşıları ve suçiçeği aşıları eksik olanların aşılarını yaptırması gerekiyor. Sarılık aşıları (hepatit A ve hepatit B) hastalığı geçirmemiş ve bağışıklığı olmayan her erişkinin yaptırması gereken aşılardır. Bunun dışında seyahat edecekler ve riski olanlar için menenjit aşısı erişkin aşı polikliniğinde yaptırılabilir. Rahim ağzı kanseri aşısı ve 65 yaş üzeri kişilere yapılabilecek zona aşısı ise isteğe bağlı olarak erişkin aşı polikliniğinde reçete edilip, eczaneden temin edilerek ücretsiz uygulanması sağlanabilecektir.