Denizli’de geleneksel olarak düzenlenen Hıdırellez ve Mırtlak Etkinliği, bu yıl da düzenlendi. Çal Belediyesi’nin organizasyonunda imece usulüyle 31 kazan keşkeğe 22 kuzu eti katıldı. Vatandaşlara ikram edildi. Çal Belediye Başkanı Ahmet Hakan, “Oğuz Boyları’ndan günümüze kadar gelen bu kültüre sahip çıkan ve yaşatan Akkentli hemşehrilerimi kutluyorum.” dedi.

Belki de aşının bu kadar önemli olduğunu hiçbirimiz bilmiyorduk Belki de aşının bu kadar önemli olduğunu hiçbirimiz bilmiyorduk

Belki de aşının bu kadar önemli olduğunu hiçbirimiz bilmiyorduk Belki de aşının bu kadar önemli olduğunu hiçbirimiz bilmiyorduk

Denizli'nin Çal İlçesi Akkent Mahallesi’nde Hıdırellez ve Mırtlak Etkinliği, bu yıl büyük bir coşku ile düzenlendi. Sabahın erken saatlerinde Ahmet Hoca Türbesi yanında hazırlanan alanda kazanlar kuruldu, keşkekler hazırlandı. Davetlilere ikram edildi. Mırtlak etkinliğinde geleneklere uygun olarak at yarışları düzenlendi, cirit oyunu ise nefes kesen mücadelelere sahne oldu. Çal Belediyesi ekipleri, 31 kazan keşkeğin dağıtımını öğle saatlerinde yaptı. Tarihçilere göre Orta Asya'dan Balkan ülkeleri ile Türkiye, Türkmenistan, Azerbaycan, İran, Irak, Mısır ve Suriye'ye yayılan Oğuz boylarının geleneği Denizli’nin Çal İlçesinde sürdürülüyor. Ahmet Hoca kaynaklarda bilenen diğer adı ile Donsuz Ahmet Hoca olarak anılmaktadır. “Don” kelimesi gelenekte “don değiştirme”, “Şekil Değiştirme”, bir hayvan kılığında görünme anlamlarında kullanıldığı kaynaklarda bilinmektedir. Ahmet Hoca’nın özgünlüğünü koruduğu ve herhangi bir kılığa girmeyen evliyalardan olduğu belirtilirken tüm bu bilgiler ve gelenekler ışığında,8 asırdır geleneksel olarak yaşatılan Mırtlak Etkinliğine bu yıl Belediye Başkanı Ahmet Hakan, Bekilli Belediye Başkanı Önder Demir ve çok sayıda davetli katıldı. 

BAŞKAN HAKAN; “AKKENTLİ HEMŞEHRİLERİMİ KUTLUYORUM”

 Mırtlak etkinliğini düzenleyen Akkentliler’in tarihlerine sahip çıktığını ve önemli bir geleneği yaşattıklarını söyleyen Çal Belediye Başkanı Ahmet Hakan, Oğuz Boyları’ndan günümüze kadar gelen bu kültüre sahip çıkan ve yaşatan Akkentli hemşehrilerimi kutluyorum. Asırlardır Donsuz  Ahmet Hoca Türbesi’nin yanında toplanan insanlarımız Mırtlak etkinliğini düzenlemiş, Hıdrellez’i hep birlikte karşılamış Türbeye gelen vatandaşlara yüzyıllarca keşkek ikramı yapılmış. Mırtlak etkinliği ilelebet yaşatılması gereken manevi bir etkinliktir. Bizim de başlıca görevlerimizden biri tarihimize sahip çıkıp ileriye götürmektir diye konuştu.