Omuz ekleminde ağrı ve kalıcı sertlik olması genellikle donuk omuzun iki ana belirtisidir. Kol hareketliliği zamanla daha da kötüleşme eğilimindedir. Ağrı ve kısıtlılık omuz eklemini kullanmayı gerektiğinde acı verici hale gelerek günlük yaşamı zorlaştırabilir. Günlük yaşamda;

·         Banyo yaparken,

·         Giyinirken,

·         Saçınızı toplarken yada tararken,

·         Araba sürerken,

·         Uykuya dalarken omuz ağrısı ortaya çıkabilir.

Çocuklarda Skolyoz (Omurga Eğriliği) Belirtileri Nelerdir? Makale: Çocuklarda Skolyoz (Omurga Eğriliği) Belirtileri Nelerdir?

Günlük aktiviteler sırasında ortaya çıkan bu semptomlar; hafif ağrıdan, omuzu hareket ettirmenin mümkün olmadığı şiddette ağrıya kadar değişkenlik gösterebilir.

Peki donuk omuz neden oluşur?

Kadınlarda daha sık görülen donuk omuz rahatsızlığı ortopedide çok karşılaşılan bir problemdir. Çok çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşan donuk omuz sendromu için genellikle altta yatan bir neden vardır.

·         Omuzun incinmesinden yıllar sona donuk omuz meydana gelebildiği gibi, omuz ekleminin uzun süre hareketsiz kalmasına neden olabilen kalp krizi gibi rahatsızlıklar ya da düşme, çarpma gibi travmalar sonucunda da geliştiği gözlenmiştir.

·         Şeker hastalığı, iltihaplı romatizma, omuz ekleminde kireçlenme, omuz sıkışma sendromu ve kas tendon yırtıkları da donuk omuz sendromunun gelişmesinin nedenleri arasında sayılabilir.

Tedavi edilmeyen donuk omuz vakalarında, omuz eklem hareketlerinizde kısıtlılık kalıcı hale dönüşebilir. Zamanla ağrılarınız egzersiz ile hafifleyebileceği gibi uykunuzu engelleyecek düzeyde şiddetlenmesi ve yıllarca hareket kısıtlığı ve şiddetli ağrı görülebilmesi mümkündür.

İyileşme dönemi 1.5 ila 3 yıl sürebilir. Kimi vakalarda sürenin daha uzun olduğu da saptanmıştır; ancak ağrı ve omuzdaki sertlik sıklıkla bir süre sonra geçme eğilimindedir.

Tüm bu sebepler çerçevesinde omuz ağrılarınızla ilgili vakit kaybetmeden uzman bir hekime ve fizyoterapiste danışmanızı tavsiye ederim.

Hatice AKGÜN - Fizyoterapist