Denizli Egekent Hastanesi doktorlarından Arif Saylan kan uyuşmazlığına dikkat çekerek, bebeğin sağlığını olumsuz etkileyecek, kalıcı hastalıklara neden olabilecek durumları anlattı. 

Kan uyuşmazlığı anne ve babanın kan grubunun RH pozitif ve RH negatif değerleri üzerinden ilerleyen bir durum olduğunu kaydeden Saylan, "Annenin kanının RH negatif, babanın Rh pozitif ve bebeğin kanının ise Rh pozitif olması halinde ortaya çıkar." dedi.

Hem kendinize hem de bebeğe zarar verirsiniz Hem kendinize hem de bebeğe zarar verirsiniz

Saylan sözlerine şöyle devam etti: 

"Hamilelik sırasında annenin ve bebeklerinin kan gruplarının farklı olması halinde ortaya çıkan bu durumda, annenin vücudu, bebeğinin kanındaki farklı bir kan grubuna karşı antikorlar üretmeye başlar.

Annede oluşan Rh antikorları bebeğe geçtiğinde bebeğin kan hücrelerinin parçalanmasına ve bebekte kansızlık (anemi) oluşmasına neden olur. Bebekte gelişen anemi sonucu bebeğin kalbi kanı pompalamak için daha fazla çalışmaya başlar, bir müddet sonra da kalp yetmezliği gelişir ve vücut boşluklarında sıvı birikimi başlar. Bebeğin karın boşluğu, göğüs kafesi, kafatası ve cilt altında sıvı birikmesi ile “hidrops” adı verilen tablo oluşur. Hastalığın şiddetine ve bebekte oluşan aneminin ciddiyetine bağlı olarak bebeğin anne karnında ölümü bile görülebilmektedir.

Anne Oteline Tepkiler Olumlu Anne Oteline Tepkiler Olumlu

Kan uyuşmazlığının teşhisinde anne ve baba adaylarının kan grubunun bilinmesi çok önemlidir. Eğer anne Rh (+) ise babanın kan grubu önemini yitirir. Eğer anne Rh (-) ve baba Rh (+) ise hamilelik takibinde annenin kanında normalde olmaması gereken Rh antikorları “indirek coombs” adı verilen test ile taranmalıdır. Doğum olduğunda da bebeğin kan grubu hemen incelenmeli ve gereken tedbir derhal alınmalıdır."

Editör: Denizli Güncel Sağlık