Denizli Merkezefendi Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’nde (KETEM) düzenlenen etkinliğe Ak Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, DİKAB Başkanı Ayşen Zeybekci, Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürü Kadriye Özer Bici, Kadın Muhtarlar ve DİKAB üyeleri katıldı. Merkezefendi İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Kanser Biriminden Dr. Muammer Durak tarafından meme kanseri hakkında eğitim verildi. Eğitimden sonra DİKAB üyeleri kanser taramalarını yaptırdı.

Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk  Sağlık Müdürlüğü ve DİKAB işbirliğiyle Denizli’de 2018 yılından bu yana Pembe Şehir projesini başarıyla yürüttüklerini belirterek; “Denizli’de taranmadık kadın bırakmamak amacıyla DİKAB işbirliğiyle Pembe Şehir Projemizi başlatmıştık. Projeye başladığımızda ilimizde 2 olan KETEM sayımızı 4’e çıkardık. Yine 2021 yılında hayırseverlerimiz Tülin ve Abdurrahman Mutlubaş tarafından ilimize Mobil Kanser Tarama Tırı kazandırıldı.  Artık dolaşmadık yer bırakmayacağız diyoruz ve Denizli’yi karış karış dolaşıyoruz. Ben bir kez daha projemize destek veren Milletvekilimiz Sayın Nilgün Ök’e DİKAB Başkanımız Sayın Ayşen Zeybekci’ye, DİKAB üyelerine ve sağlık çalışanlarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

Kaş Tasarımı Hakkında Bilmedikleriniz Bu Haberde Kaş Tasarımı Hakkında Bilmedikleriniz Bu Haberde

DİKAB Başkanı Ayşen Zeybekci de meme kanserinin Dünyada ve Türkiye’de en sık görülen kanser türlerinden birinci sırada olduğunu belirterek; “ Pembe Şehir projesinde Sağlık Müdürlüğünün derneğimizin yanında olması bizim için çok büyük kazanç oldu. Yine DİKAB ile İ Sağlık Müdürlüğü arasındaki işbirliği sayesinde Mobil Kanser Tarama Tırını ilimize kazandırdık. Kanser taramalarının ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Kadınlarımızın sağlığı toplumumuzun sağlığı için oldukça önemli. Kadın insandır. Erkekler insanoğlu. Biz kadınlar sağlıklı olursak toplumun tamamı sağlıklı olacak. Bunun bilincinde ve farkındayız.  Pembe Şehir Projesinin sürekli gündeme gelmesi için elimizden geleni yapmaya hazırız. Proje kapsamında işbirliği içinde olduğumuz İl Sağlık Müdürlüğüne çok teşekkür ediyorum” dedi.

Ak Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök de yaptığı konuşmada kanserin çağımızın hastalığı olduğunu ve kanserde erken tanının çok önemli olduğuna değindi. Ök; “ DİKAB olarak 2018 yılında  Denizli İl Sağlık Müdürlüğü ile birlikte çok büyük bir kampanya başlattık.  Pembe Şehir adını verdiğimiz kampanya ile özellikle DİKAB üyesi iş kadınlarının fabrikalarından başlamak üzere kadınları kanser taramasından geçirdik. Yine 2021 yılında hayırseverlerimiz Tülin ve Abdurrahman Mutlubaş tarafından alınan Mobil Kanser Tarama Tırında 20 bine yakın kadının taraması yapıldı. 37 kadında  meme kanseri 2 kadında da serviks kanseri tespit edildi. Toplumumuzda güçlü kadınlar çok önemli. Güçlü olmak için de sağlıklı olmamız lazım. Sağlık çalışanlarımıza bir kez daha çok teşekkür ediyorum. Onlar kadınlara ulaşabilmek için çok büyük emek sarf ediyorlar ve taramalarını gerçekleştiriyorlar” dedi.