Denizli’de 5 yıl önce Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde kapılarını açan Denizli Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Barınma, Rehabilitasyon Merkezi, can dostlara 5 yıldızlı otel konforunda hizmet vermeye devam ediyor. Sokak hayvanlarına yönelik daha modern ve konforlu şartlarda hizmet sağlamak amacıyla Denizli Büyükşehir Belediyesinin hayata geçirdiği tesis, bakımdan tedaviye, eğitim çalışmalarından, serbest gezi parkurları ve dinlenme alanlarına kadar birçok yönüyle Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor. Türkiye’nin en büyüklerinden biri olan tesiste birçok sokak hayvanı da sahiplendirilerek yeni yuvalarına kavuşuyor. Denizli Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Barınma, Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavisi tamamlanan engelli can dostlar da yeni yuvalarına kavuşuyor. “Satın alma sahiplen” sloganıyla Türkiye’nin dört bir yanından hayvan severlerin sahiplenme talebine yanıt veren merkez, engelli can dostlara da umut oluyor. Son olarak tesiste sağ arka ayağı operasyonla kesilen kedi tedavi ve bakımlarının ardından, Ankara’da yaşayan Emel Özoduncu tarafından sahiplenildi.

Zehirlenen sokak kedisini hayata döndürdüler Zehirlenen sokak kedisini hayata döndürdüler

Denizli TRSM'de bugüne kadar 2500 hastaya ulaşıldı Denizli TRSM'de bugüne kadar 2500 hastaya ulaşıldı

Hayvanseverlerden Büyükşehir Belediyesine teşekkür

Pamukkale Üniversitesi öğrencisi Bilge Coşkan da, tesiste tek gözünü kaybetmiş tedavisi ve bakımı tamamlanmış bir kediyi sahiplenerek sıcak bir yuva imkanı sundu. Coşkan, “Sadece hayvanların değil, bizim de onlara ihtiyacımız var. Engelli can dostları sahiplenmek ve öncelik vermek çok mutluluk verici, bu imkanı bizlere sunan Denizli Büyükşehir Belediyesine çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. PAÜ Hayat 21 ve Denizli HAYTAP Temsilcisi Emre Karaca da, Denizli Büyükşehir Belediyesinin sokak hayvanları adına Pamukkale Üniversitesi ile birlikte ortak işbirlikleri yaptığını ve bu anlamda kendilerinin de bu çalışmaların daha da kitleselleşmesi adına destek olduklarını söyledi. Örnek tesiste yapılan çalışmalar nedeniyle Denizli Büyükşehir Belediyesine teşekkürlerini iletti. “Satın alma sahiplen” sloganıyla sahiplendirdiği can dostların bakım, tedavi ve kısırlaştırılma işlemlerini yapan Denizli Büyükşehir Belediyesine teşekkür eden gönüllü yerel hayvan görevlisi Fatma Kütük Baskın, “Engelli bir kedimizin sosyal medyada sahiplenilmesi için paylaşım yaptım. Çok ses getirdi, Türkiye’nin her yerinden talep oldu. Kedimiz Ankara’ya gidecek. Önümüzdeki günlerde İzmir ve İstanbul’a gidecek engelli can dostlarımız var. Tüm hayvanseverleri bu örnek tesise gelmeyi, can dostlarımıza sevgilerini sunarak sahiplenmeleri çağrısında bulunuyorum” ifadelerini kullandı.

Denizli’de can dostlara özel hayvan ambulans: Canbulans Denizli’de can dostlara özel hayvan ambulans: Canbulans

Engelli can dostlar sıcak yuvalarına kavuşuyor

Denizli Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Barınma ve Rehabilitasyon Merkezi Veteriner Hekimi Elvan Alkaya, yerel hayvan koruma görevlileri ve PAÜ öğrencileri ile birlikte can dostları sahiplendirme çalışmaları yaptıklarını anlattı. Engelli kedilerin sahiplendirilmesi projesiyle ilk olarak Ankara’da bir vatandaşa, kent merkezinde yaşayan iki hayvansever ailenin de engelli iki kediyi sahiplendiklerini ifade eden Alkaya, “Emeği geçen, buraya gelip sürekli sokak hayvanlarımızın çeşitli mecralarda paylaşımlarını yapan yerel hayvan koruma görevlilerimize çok teşekkür ediyorum.  Cumartesi ve Pazar günleri de tesisimiz açık, tüm dostlarımızı buraya bekliyoruz. Bizlere katkı sunan tüm hayvansever dostlarımıza kurumum adına çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Başkan Zolan: “Satın alma sahiplen”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, tesiste can dostların bakım ve tedavilerini yaparak, daha rahat yaşamaları için birçok imkan sağladıklarını söyledi. Hayata geçirdikleri engelli kedileri sahiplendirme projesi ile engelli can dostlara da umut olduklarını vurgulayan Başkan Osman Zolan, "Bu dünya sadece insanlara ait değil, onlar bizim can dostlarımız. Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak imkanlarımızı can dostlarımız için seferber ediyoruz. Misafir ettiğimiz can dostlarımızın kalıcı bir sıcak yuvaya sahip olması bizim için çok önemli. Bu nedenle ‘satın alma sahiplen’ diyoruz. İmkanı olan vatandaşlarımızı başta engelli kedilerimiz olmak üzere can dostlarımıza sıcak bir yuva açmaya davet ediyorum" diye konuştu.

Editör: Denizli Güncel Sağlık